Olvasási idő: 7 perc
A munkavédelmi utasítás a munkáltató által a munkavállalóinak adott írásbeli utasítás. Fontos információkat tartalmaz a munkahelyi veszélyekről, a szükséges megelőző intézkedésekről és a magatartási szabályokról.
A munkavédelmi utasítás célja a munkahelyi balesetek megelőzése és a munkavállalók egészségének védelme, például maró anyagok kezelése vagy gépek üzemeltetése során.
A munkavédelmi utasításokon kívül a cégnél léteznek egyéb utasítások, értékelések és szabályzatok is, amelyeknek azonban egészen más jelentéssel bírnak. Az alábbiakban áttekintjük a hasonló kifejezéseket:
A munkaköri utasítások: Részletesen leírják, hogyan kell bizonyos munkafeladatokat elvégezni, anélkül, hogy a biztonsági szempontokra összpontosítanának. Gyakran munkahelyi vagy folyamattal kapcsolatosak, és segítik a munkavállalókat abban, hogy feladataikat kockázat mentesen és magas színvonalon végezzék.
A használati utasítások: A gépek vagy eszközök gyártója által a gépek vagy eszközök helyes működtetésére vonatkozóan nyújtott tájékoztatás.
A biztonsági adatlapok: Olyan dokumentumok, amelyek a veszélyes anyagokkal kapcsolatos veszélyekre, biztonságos kezelésre és intézkedésekre vonatkozó információkat tartalmaznak. Ezek képezik az üzemeltetési utasítások alapját.
A kockázatértékelések: Olyan elemzések, amelyek meghatározzák és értékelik a munkahelyi veszélyeket. Az üzemeltetési utasítások a kockázatértékelés megállapításait tükrözik.
A munkavédelmi oktatások: A jogszabályban előírt tematikájú, gyakoriságú belső képzések. Ezeken a munkavállalók tájékoztatást kapnak a munkahelyi veszélyekről, és megtanulják, hogyan kerülhetik el azokat a cég által biztosított intézkedések, eszközök segítségével.
Különböző típusú munkavédelmi utasítások léteznek. Ezek áttekintése:
Veszélyes anyagok kezelési utasításai: Ezekre akkor van szükség, ha a cég olyan anyagokat kezel, amelyek egészségre veszélyesnek, gyúlékonynak vagy más módon minősülnek veszélyesnek. Ezek az utasítások tartalmazzák az ilyen anyagok biztonságos kezelésére, tárolására és ártalmatlanítására vonatkozó információkat, valamint a kibocsátás vagy baleset esetén szükséges intézkedéseket.
Munkaeszközök és gépek kezelési utasításai: Minden olyan munkaeszközhöz vagy géphez, amely potenciális kockázatot jelent a munkavállalók biztonságára vagy egészségére, kezelési utasítást kell készíteni. Ezek az utasítások tartalmazzák a munkafolyamatokat, a karbantartási utasításokat és a biztonsági megelőző intézkedéseket.
Biológiai anyagok kezelési utasításai: A biológiai anyagok, például baktériumok, vírusok vagy más mikroorganizmusok kezelése különleges felhasználói utasításokat igényelnek. Ezek szabályozzák a biológiai anyagok biztonságos kezelését, tárolását és ártalmatlanítását és különösen fontosak az egészségügyi ágazatban, a kutatólaboratóriumokban és az élelmiszer-előállításban.
Az előbbiek alapján már tudja, mi az munkavédelmi utasítás és milyen típusú kezelési utasítások léteznek, az alábbiakban megtudhatja, hogy mikor kötelező ezek elkészítése, és kinek a feladata ez.
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény értelmében a munkáltató kötelessége az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeinek megteremtése és - többek között - a munkavállók ehhez szükséges megfelelő utasításokkal, tájékoztatásokkal való ellátása. Erre mindig szükség van, amikor a munkavállaló munkába áll, amikor először használ egy munkaeszközt, vagy munkavédelmi üzembe helyezés történik. A veszélyes munkafolyamatoknál a veszélyforrásokat és az ellenük való védekezés módját, az érintett munkavállalókkal – mind a munkahely egésze, mind az egyes munkafolyamatok tekintetében – meg kell ismertetni. A tájékoztatást az érintett munkavállalók részére az általuk értett nyelven, érthetően, ahol szükséges, írásban kell megadni.
A fentieket például a következő előírások konkretizálják:
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 21.§ (4) bekezdés, 42.§ a) pont, 54.§ (1) i) pont, 54.§ (7) a) pont
A kémiai kóroki tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről szóló 5/2020. (II. 6.) ITM rendelet 13.§ (6) bekezdés
A biológiai tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének védelméről szóló 61/1999. (XII. 1.) EüM rendelet 9.§, 10.§ (1) bekezdés
A munkavédelmi utasításokat be kell illeszteni a munkáltató szabályrendszerébe. Ki kell alakítani a megfelelő összhangot pl. a szervezeti és működési szabályzat, a kollektív szerződés, a mentési terv, a munkáltató egyéb szabályzatai és az utasítások között.
A munkavédelmi törvény szabad kezet ad a munkáltatóknak abban, hogy a munkavédelmi követelményeket milyen módon teljesítik: a munkáltató rendelkezhet egyedi utasításokban, vagy akár munkavédelmi szabályzatban. Ez utóbbi a munkavédelem követelményrendszerét, eljárási szabályait egy dokumentumban, az úgynevezett munkavédelmi szabályzatban foglalja egységbe. A munkavédelmi szabályzat elkészítése nem jogszabályi kötelezettség, azonban a magyar munkavédelmi gyakorlatban kialakult és bevált forma, hogy a nehezebben áttekinthető egyedi utasítások helyett a munkavédelem kérdéseit egységbe foglalja.
A munkavédelmi törvény szerint a munkavédelmi követelmények megvalósításának módját meghatározó munkáltatói rendelkezések - a munkavédelmi utasítás is - munkavédelemre vonatkozó szabálynak minősül, így az abban foglaltak megsértése munkavédelmi hatósági intézkedéssel és felelősségre vonással járhat. A munkavédelmi utasításban foglaltakat tehát be kell tartani – ennek elmaradása esetén bírság szabható ki!
A veszélyes anyagokkal, vagy veszélyes munkaeszközökkel végzett munkaterületeken jogszabály írja elő a munkavédelmi utasítások meghozatalát. Egyéb esetben a munkavédelemről szóló törvény szerinti (Mvt. 54.§ (2) bek.) kockázatértékelés határozza meg, hogy szükséges-e. Ha a kockázatértékelés során megállapítást nyer, hogy egy tevékenység veszélyekkel jár, akkor arra megfelelő megelőző intézkedéseket kell bevezetni. Az egyik ilyen intézkedés lehet a munkavédelmi utasítás elkészítése.
Kivételként meg kell említeni: a kémiai kóroki tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről szóló rendelet (5/2020. (II. 6.) ITM r. 6.§ (12) bek.) szerint, ha a kockázatelemzés eredménye azt mutatja, hogy a munkahelyen alkalmazott vegyi anyagok felhasznált mennyisége miatt a munkavállalók egészségét és biztonságát fenyegető veszély elhanyagolható mértékű, akkor nincs szükség pl. a munkavédelmi utasításra sem.
A munkavédelmi utasítás elkészítéséért a munkáltató felel, azonban erre vonatkozó általános kötelezettségét átruházhatja más személyre. Tekintettel arra, hogy egyes szabályozási körök munkabiztonsági szaktevékenységnek minősülnek, a munkavédelmi utasítás készítésébe be kell vonni a foglalkozás-egészségügyi szolgálatot, a munkáltató megfelelő felkészültségű, e feladatra kijelölt szakembereit (műszaki, jogi, közgazdasági szakembert) és a munkavédelmi képviselőt is. Ez az együttműködés biztosítja, hogy az összes érintett területről származó szakismeret és gyakorlati tapasztalat beépüljön az utasításokba, és hogy az utasítások alapján a munkavállalók megfelelően kezeljék a veszélyes anyagokat, gépeket stb.
A munkavédelmi utasításokat nagy gondossággal kell elkészíteni, mivel balesetek esetén a hatósági vizsgálatok során bizonyító szerepe van.
Bár a munkavédelmi utasítás aláírására nincs jogi kötelezettség, egyes munkáltatók aláírják a dokumentumot, hogy hangsúlyozzák annak fontosságát. Emellett a munkavédelmi utasítás címzettjei is megerősíthetik az aláírásukkal, hogy valóban tudomásul vették az utasításban foglaltakat.
Minden munkavédelmi utasítást célzottan egy adott munkahelyre kell adaptálni, emiatt vannak köztük kisebb-nagyobb eltérések. A szerkezetre, tartalomra stb. vonatkozó alábbi információk azonban minden munkavédelmi utasításra érvényesek:
Az alkalmazási terület meghatározza azokat a munkaeszközöket, anyagokat és működési területeket, amelyekre a munkavédelmi utasítás vonatkozik. Azt is meghatározza, hogy kik kötelesek követni az utasításokat, pl. a karbantartó személyzet.
Tipp: A munkavégzéshez használt anyagok esetében célszerű megadni az anyag pontos nevét (kereskedelmi név, CAS-szám, vegyjel, kémiai név), hogy az orvos célzottan tudjon eljárni a kezelés során.
A munkavédelmi utasítás ezen szakasza konkrét információkat ad a munkavállalóknak az egészségükre és a környezetükre vonatkozó lehetséges veszélyekről. Tapasztalati tények és adatok, valamint a biztonsági adatlapokból, balesetmegelőzési előírásokból, üzemeltetési utasításokból és veszélyelemzésekből származó információk alapján ismerteti a megelőző intézkedések és magatartási szabályok szükségességét.
A munkavédelmi utasítás ezen szakasza egyértelmű szabályokat határoz meg arra vonatkozóan, hogy a munkavállalóknak hogyan kell viselkedniük saját maguk és mások védelme érdekében. Ezek a szabályok olyan műszaki, szervezeti, egyéni és higiéniai intézkedéseket tartalmaznak, amelyeket a munkavállalók maguk is meg tudnak valósítani (pl. védősisak viselése stb.). A munkáltatónak biztosítania kell az ezekhez szükséges egyéni védőeszközöket, védőruházatot.
Tipp: Ebben a szakaszban kell felhívni a figyelmet az adott munkaeszköz nem engedélyezett felhasználásaira is, amely a gyártó használati utasításában található. (pl. használata nem megengedett ...)
Ez a szakasz azt írja le, hogy mi a teendő műszaki jellegű üzemzavarok, például áramkimaradás vagy a gép meghibásodása esetén. Ezek a hibák gyakran okoznak baleseteket. Az azonnali intézkedések keretében a munkavállalóknak ki kell kapcsolniuk a berendezéseket, biztosítaniuk kell a területet és jelenteniük kell az eseményt. Az is itt kerül meghatározásra, hogy ezeket milyen korlátok között tehetik meg önállóan, és mikor kell segítséget kérniük.
Baleset esetén a munkavédelmi utasítás meghatározza a baleset helyszínének biztosításához és a sérültek ellátásához szükséges intézkedéseket. Meghatározza, hogyan kell értesíteni az elsősegélynyújtókat és a feletteseket, valamint ismerteti a fontos segélyhívó számokat is.
A karbantartási munkákhoz külön utasításokra van szükség, különösen akkor, ha jellemzően ezeket a munkákat kevésbé képzett személyzet végzi. Az utasítások pontosan meghatározzák a szükséges szakismereteket, valamint a személyzet feladatait és jogosultságait.
A munkaeszközöket használat után megfelelően kell ártalmatlanítani. Itt kell megadni a hulladékgyűjtő pontokra vagy a cégen belüli felelős személyekre vonatkozó információkat.
Ebben a részben további információkat kell adni a lehetséges kockázatokról. A munkavállalókat érintő egészségügyi következmények bemutatásának azonban motiváló hatással kell bírnia. Itt azonban nincs semmi keresnivalója annak a fenyegetésnek, hogy a munkavédelmi utasítások be nem tartása a munkahely elvesztésével járhat.
A munkavédelmi utasítások elkészítésekor figyelembe kell venni néhány alaki- és megvalósítással kapcsolatos követelményt, hogy a munkahelyi kockázatokat hatékonyan és a megelőzést szolgáló módon minimalizálni lehessen.
Írásos forma: A munkavédelmi utasításokat írásban kell elkészíteni. A szóbeli utasítások nem felelnek meg a balesetvédelmi és munkavédelmi előírásokkal szemben támasztott követelményeknek, de a gyakorlatban kiegészítik ezek tartalmát.
Érthetőség és nyelvezet: Az munkavédelmi utasításokat érthetően és pontos részletességgel, a munkavállalók nyelvén kell megfogalmazni. Kerülni kell az idegen szavakat és a szükségtelen körülírásokat. A fontos tartalmakat vizuális ábrázolásokkal lehet kiemelni.
Fordítás: Ha a cégénél a munkavállalók többsége nem beszél magyarul, akkor az utasításokat le kell fordítani az ő nyelvükre.
Célcsoport-specifikus: A munkavédelmi utasításoknak konkrét tárgyakra vagy tevékenységekre kell vonatkozniuk, és az adott felhasználói csoportokra kell szabni őket. Ugyanazon objektumnál különböző munkavállalói csoportok számára eltérő utasításokra lehet szükség.
Gyakorlatiasság: A munkavédelmi utasításnak olyan pontosnak és gyakorlatiasnak kell lennie, hogy közvetlenül átültethető legyen a cselekvésbe.
Terjedelem és formátum: A munkavédelmi utasítások terjedelmének kezelhetőnek kell maradnia, ideális esetben szórólap, vagy egy A4-es oldal formátumban. Az áttekinthetőség érdekében a DIN A3-as formátum is hasznos lehet.
Résztevékenységek munkavédelmi utasításai: Összetettebb rendszerek esetében a részekre vonatkozó speciális munkavédelmi utasításokra lehet szükség, amelyek együtt képeznek egy átfogó munkavédelmi utasítást.
A munkavédelmi utasításokban különböző színek és jelölések használatosaknak annak érdekében, hogy a munkavédelmi szempontokról és a munkafolyamatokról ránézésre közvetítsék a legfontosabb információkat. A színek vizuális segédeszközként szolgálnak, hogy felhívják a munkavállalók figyelmét bizonyos témákra, és így segítenek megelőzni a munkahelyi baleseteket és az egészségkárosodást. Ezen kívül a munkáltatókat is segítik a munkavédelmi utasítások rendszerezésében.
A sárga vagy narancssárga szín a veszélyes anyagok kezelését jelöli. Ezek a színek figyelmeztetnek, és jelzik, hogy az anyagok kezelésénél különleges biztonsági intézkedéseket kell betartani.
A kék színt a gépekre és berendezésekre vonatkozó információk hangsúlyozására használják. Ez a szín a műszaki berendezések biztonságos kezelését és a meghibásodások megelőzését szolgálja.
A zöld színt az egyéni védőeszközök és a biológiai anyagok esetében használják. Ez a szín olyan intézkedéseket és eszközöket jelöl, amelyek a munkahelyi egészségvédelmet szolgálják.
A piros szín a karbantartásra és javításra vonatkozó utasításokat jelöli. Ez a szín azt is jelzi, hogy speciális óvintézkedésekre van szükség.
A munkavédelmi utasítások elkészítésekor különböző forrásokat használnak fel a magas szintű munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi követelmények teljesítése érdekében. Az egyik legfontosabb elem a biztonsági adatlap, amely fontos információkat nyújt a veszélyes anyagokról, és a megalapozott kockázati elemzés részét képezi.
A kockázatértékelés, amelynek során a munkahelyi potenciális veszélyeket azonosítják és értékelik, szintén döntő fontosságú. A gyártók használati utasításai konkrét utasításokat és biztonsági információkat tartalmaznak, amelyek szintén a dokumentáció részét képezik. A munkavédelmi szakemberek szakértelmét is igénybe kell venni annak érdekében, hogy az utasítások pontosak és hatékonyak legyenek.
A munkavédelmi utasítások hatékony kommunikációja alapvető fontosságú a munkahelyi biztonság garantálásához. A munkavállalókat rendszeres, dokumentált oktatások keretében, teljeskörűen tájékoztatni kell a munkavédelmi utasítások tartalmáról. Ezek az oktatások lehetőséget nyújtanak konkrét kérdések megválaszolására és az utasítások megértésének biztosítására.
Ezenkívül a munkavédelmi utasításokat jól látható helyeken, például közvetlenül a munkaállomásokon, hirdetőtáblákon, vagy közös helyiségekben ki kell függeszteni. A munkavédelmi utasítások közzétételével növelhető a hozzáférhetőség, és biztosítható, hogy az utasítások mindig rendelkezésre álljanak. Az egyértelmű jelölés és tagolás megkönnyíti a gyors megértést.
Fontos: A munkavédelmi utasítás digitális változatának számítógépen (pl. intraneten) történő elérése csak kiegészítő információforrás, és nem helyettesíti a munkahelyi nyomtatott változatot.
Nem kell minden munkavállalónak ismernie a cégen belüli összes létező munkavédelmi utasítást, hanem kizárólag a munkakörére vonatkozó, az illető munkahelyéhez tartozó utasításokat.
A munkavédelmi utasításokkal kapcsolatban egy további lényeges szempont a rendszeres felülvizsgálatuk és frissítésük. Elméletileg korlátlan érvényességük ellenére az utasításokat folyamatosan az aktuális körülményekhez kell igazítani. A kockázatelemzések kötelező felülvizsgálati idejét (1-3 év) is figyelembe kell venni. A munkafolyamatok változásai, az új jogi keretfeltételek vagy a biztonsági előírások kiigazítása miatt folyamatos frissítés szükséges annak érdekében, hogy hosszú távon biztosítsa a munkavállalók biztonságát és a cég jogvédelmét.
Tipp: Célszerű a naptárban előre rögzíteni egy tervezett időpontot a munkavédelmi utasítások rendszeres felülvizsgálatára. Ha mindeközben a munkaeszközökkel, munkafolyamtokkal kapcsolatban jelentős változások történnek, akkor úgyis haladéktalanul kötelező módosítani a munkavédelmi utasításokat.
A munkavédelmi utasítások a munkahelyi egészségvédelem és biztonság alapvető elemei, amelyek biztosítják az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeit az Ön cégénél. Szabályozzák a munkavállalók magatartását, valamint a munkaeszközök és anyagok kezelését.
Egy személyre szabott és informatív munkavédelmi utasítás létrehozásához érdemes letölteni a honlapunkon található, a veszélyes anyagok kezelésére vonatkozó munkavédelmi utasítás ingyenes iratmintáját. A magazinunkban elolvashatja a munkavédelemmel kapcsolatos cikkeinket is, hogy naprakész maradjon.
Webáruházunkban számos olyan terméket is kínálunk Önnek, amelyekkel az Ön cégénél is növelhető a munkahelyi biztonság, például üzemi jelzőtáblákat, jelöléseket, egyéni védőeszközöket, vészzuhanyokat és szemmosókat, az elsősegélynyújtás termékeit, valamint tűzvédelmi kategóriánkban a tűzesetek elleni védelmet szolgáló megoldásokat.
Az ezen az oldalon található szakmai információkat gondosan, legjobb tudásunk és meggyőződésünk szerint állítottuk össze. A DENIOS GmbH mindazonáltal semmiféle garanciát vagy felelősséget nem vállal, legyen az akár szerződéses, kártérítéses, akár bármilyen más módon, az aktualitás, a teljesség és a helytállóság szempontjából - sem az olvasóval, sem harmadik féllel szemben. Az információ és a tartalom saját vagy harmadik fél céljaira történő felhasználása ezért saját felelősségére történik. A helyi és a jelenleg hatályos jogszabályok betartandóak.
Hívjon minket, küldjön e-mailt: info@denios.hu, vagy töltse ki az űrlapot, és mi a lehető leghamarabb válaszolunk Önnek.
Kedves Ügyfeleink! 2024.12.23-tól 2025.01.06-ig karácsonyi szünetet tartunk. 2025.01.07-től ismét teljes elkötelezettséggel állunk rendelkezésükre. Leltár miatt árukiadás 2024-ben már nem lehetséges. Szállítás várhatóan 2025. január 2-3. hetében! Megértésüket köszönjük és Kellemes Ünnepeket kívánunk!