DENIOS GmbH Magyarországi Közvetlen Kereskedelmi Képviselete
Sarkantyú köz 5.
9021 Győr

Tel.: 06 96 800 147
Fax:  +43 6225-20533-44
E-mail: info@denios.hu
Internet: www.denios.hu

Akkumulátorhulladék kezelése – Biztonságos és környezetbarát módon

Legyen szó okostelefonról, notebookról, akkus csavarhúzóról vagy elektromos autóról - a lítium-ion akkumulátorok számos előnyük miatt nélkülözhetetlenné váltak az egyre inkább digitális és mobil világunkban. De mi történik, ha az akkumulátorok elérik életciklusuk végét? A régi akkumulátorok szakszerű gyűjtése, hasznosítása, ártalmatlanítása nemcsak környezetvédelmi okokból fontos, hanem a nem megfelelő kezelésből eredő kockázatok, például a tűz- vagy robbanásveszély elkerülése érdekében is. Ebben a cikkben megtudhatja, hogyan kell megfelelően kezelni a lítium-ion akkumulátorok hulladékát, és miért fontos a lítiumos elemek újrahasznosítása.

Miért olyan fontos a lítium-ion akkumulátorok hulladékának megfelelő kezelése?

A lítium-ion akkumulátorok (felismerhetőek a „Li” vagy „Li-Ion” feliratról, ami a lítium vegyjelére utal) kompakt energiatároló csomagok, amelyek viszonylag hosszú élettartammal rendelkeznek. Nem megfelelően kezelés esetén azonban, - belső kémiai összetételük miatt - a szó szoros értelmében tűzveszélyessé válnak. Több esettanulmány és helyszíni vizsgálat is kimutatta, hogy rövidzárlat, mechanikai sérülés vagy egyszerűen csak a túlmelegedés az úgynevezett „hőmegfutáshoz” vezethet. Ez az akkumulátor felforrósodását jelenti, ami tüzet és robbanást okozhat. Ezenkívül az égés során mérgező és rákkeltő gázok szabadulhatnak fel, amelyek károsak az egészségre és a környezetre. Ezért a lítium-ion akkumulátorok tárolásakor különleges biztonsági szabályokat kell betartani.

A lítium akkumulátorok hulladékgazdálkodásával kapcsolatos kérdése az elkövetkező években egyre fontosabbá válik. Míg például 2020-ban az elektromos autók még mindig az autópark 1,2 százalékát teszik ki, egy német statisztikai előrejelzés szerint ez az arány 2030-ra 24,4 százalékra emelkedik.

Olvasási tipp: A lítium-ion akkumulátorok veszélyeiről többet megtudhat „A lítium-ion akkumulátorok kezelésének veszélyei” című cikkünkből.

Ki felel a lítiumos elemek hulladékának kezeléséért?

Magyarországon a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény és az elem- és akkumulátorhulladékkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységekről szóló 445/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet szabályozza a hulladékká vált lítium-ion akkumulátorok átvételét, gyűjtését, szállítását és kezelését. A rendelet értelmében a használt elemeket és akkumulátorokat a forgalmazók kötelesek átvenni, míg a gyártók kötelesek az átvételen kívül gyűjteni és újarfeldolgozásukról is gondoskodni. Ez azt jelenti, hogy egy átvételi helyen, illetve speciális gyűjtőhelyen átvett hulladékot a jogszabályban előírt követelményeknek megfelelően a gyártónak kell kezelnie. A kezelés történhet úgy, hogy a gyártó saját maga végzi a gyűjtést, előkezelést, újrahasznosítást, illetve ártalmatlanítást, vagy átruházhatja ezt egy hulladékgazdálkodási tevékenységet végző közvetítő szervezetre, vagy az állami hulladékgazdálkodási közfeladatot ellátó koncessziós alvállalkozóra.

Azok a cégek, amelyeknek sok akkumulátort kell kicserélniük, egyedi visszavételi megállapodást köthetnek erre szakosodott hulladékgazdálkodási cégekkel, amelyek biztosítják az akkumulátorok megfelelő kezelését, szállítását, ártalmatlanítását és újrahasznosítását.

i

A fogyasztók kötelesek az akkukat és elemeket elkülönítetten gyűjteni és azt a speciális átvételi helyen, vagy gyűjtőhelyen leadni. Ez általában ingyenes és egyszerű, mivel számos üzlet és online viszonteladó kínál megfelelő visszavételi lehetőséget. Az elemeket és az akkumulátorokat (beleértve a sérült vagy hibás elemeket is) nem szabad a háztartási hulladékkal együtt gyűjteni és kidobni.

Így kell a lítium-ion akkumulátorok hulladékát az előírásoknak megfelelően kezelni

A lítium-ion akkumulátorok hulladékának megfelelő kezelése azok méretétől és állapotától függ. Itt lépésről lépésre követhető útmutatót talál, amely segít az akkuk helyes és az előírásoknak megfelelő gyűjtésében és leadásában.

Kisméretű készülékek akkumulátorai

Az okostelefonokból stb. származó kisméretű (legfeljebb 500 grammos) készülékakkumulátorokat az alábbiak szerint gyűjtse elkülönítetten:

  1. Ragassza le a csatlakozókat: Szigetelőszalaggal ragassza le az akkumulátor pólusait és a laza kábeleket és kábelvégeket. Ez megakadályozza a rövidzárlatokat, és minimálisra csökkenti a szikrázás és a tűzveszélyt.

  2. Csomagolja be: Helyezze a leszigetelt akkumulátorokat egy műanyag zacskóba. Ez megakadályozza a további sérüléseket vagy más fémtárgyakkal való érintkezést.

  3. Adja le az akkumulátort: A becsomagolt akkumulátorokat adja át a forgalmazónak vagy közvetlenül a gyártónak. Sok vállalkozás biztosít a használt elemek és akkumulátorok számára speciális gyűjtőhelyeket vagy visszavételi akciót.

Nagyméretű akkumulátorok

Szigorú előírások vonatkoznak a nagyobb (500 grammnál nehezebb) akkumulátorokra, mint például az elektromos kerékpárokban, targoncákban stb. lévő akkumulátorokra:

  1. Ezek az akkumulátorok veszélyes árunak minősülnek, ezért speciális szállítási és ártalmatlanítási előírások vonatkoznak rájuk.

  2. Csak más lítium-ion akkumulátorokkal együtt, úgynevezett egységes gyűjtőedényekben lehet őket összecsomagolni és szállítani.

  3. Csomagoláskor ügyelni kell arra, hogy az akkumulátorok biztonságosan rögzítve legyenek, és ne mozdulhassanak el a csomagolásban.

  4. A sérült lítium akkumulátorok kezelése nagy kockázatot jelent az ártalmatlanítás során. Sérülés esetén speciális akkumulátor-szállító dobozokban kell szállítani őket. Ezeket a tárolókat úgy tervezték meg, hogy „hőmegfutás” esetén kellőképpen szigetelve legyenek a felszabaduló hő ellen.

i

A fixen beszerelt akkumulátorokat a készülékkel együtt kell visszajuttatni a forgalmazóhoz, vagy egy elektronikai hulladékokat is befogadó átvételi helyre, míg a kivehető elemek a szokásos gyűjtőhelyeken ingyenesen átadhatók.

A DENIOS webáruházban a lítium-ion akkumulátorhulladék biztonságos tárolására és szállítására alkalmas dobozok is megtalálhatók.

Hulladékból újrahasznosított anyag: a lítium-akkumulátorok újrahasznosításának kihívásai

A lítium-ion akkumulátorok környezetbarát ártalmatlanítása mellett egyre fontosabbá válik az újrahasznosításuk is. Ennek oka az, hogy jelenleg még túl kevés készülék-akkumulátort gyűjtenek és hasznosítanak újra Európa-szerte. Egy 2022-es kimutatás szerint Németországban az elemek mindössze 52 százalékát adták le (2 százalékkal meghaladva a jogszabályban előírt 50 százalékos begyűjtési arányt), a lítium-ion akkumulátorok esetében pedig ez az arány mindössze 39 százalék volt.

A lítium-ion akkumulátorok újrahasznosítása számtalan kihívással jár. Ezek az akkumulátorok különböző anyagokból állnak, amelyek szorosan kapcsolódnak egymáshoz, és összetett szerkezetűek, ami megnehezíti a szétszerelésüket és újrahasznosításukat. Az egyes akkumulátorok a gyártótól és a tervezett felhasználástól függően pedig különböző mennyiségű anyagot és összetevőket tartalmazhatnak. Ez együtt technikai kihívássá teszi egy szabványosított újrafeldolgozási folyamat kidolgozását.

Lítium-ion akkumulátorok - működésük, veszélyek, tárolásuk és szállításuk

Tudjon meg többet a lítium-ion akkumulátorok felépítéséről, működéséről, tárolásáról és biztonságos szállításáról átfogó útmutatónkban.

Tovább a lítium-ion akkumulátorokkal foglalkozó cikkünkre

Az újrahasznosítás egyik fő célja, hogy az akkumulátorok elektródáiból értékes fémeket (pl. elektrokémiai úton) nyerjenek vissza, így csökkentve az importtól való függőséget. A legértékesebb és legkeresettebb fémek a következők:

  • lítium

  • mangán

  • kobalt

  • nikkel

  • grafit

Ezek a fémek nemcsak gazdasági szempontból fontosak, hanem ökológiai szempontból is, mivel kitermelésük gyakran jelentős környezetszennyezéssel jár. Újrahasznosításuk révén jelentős részük visszanyerhető és ismét felhasználható új akkuk gyártásához, csökkentve ezzel a nyersanyag-kitermelés szükségességét.

Az EU elismeri az újrahasznosítás előnyeit, és aktívan támogatja azt. Az elemekről, illetve akkumulátorokról és a hulladékelemekről, illetve -akkumulátorokról szóló 2023/1542/EU rendelet arra ösztönzi a gyártókat, hogy az új akkumulátorokban több újrahasznosított nyersanyagot használjanak. Különösen figyelemre méltó előrelépés a 2027-re tervezett szabályozás: ettől az időponttól kezdve a gyártóknak átlátható módon kell majd kommunikálniuk, hogy mennyi újrahasznosított kobaltot, lítiumot, nikkelt és ólmot használnak fel az akkumulátoraikban. Az ilyen követelmények nemcsak a környezetvédelem, hanem a tájékozott fogyasztók számára is fontosak.

De nemcsak az akkumulátorok elektródái tartalmaznak értékes nyersanyagokat. Más alkatrészek, például a házak vagy a kábelek is újrahasznosíthatók és újra kell hasznosítani. Míg az olyan fémeket, mint az alumínium vagy a réz, könnyebb visszanyerni ezekből az alkatrészekből, a műanyagok és az egyéb vegyes anyagok különleges feladatot jelentenek az újrahasznosítási folyamat során.

GYIK: Kérdések és válaszok a lítium-ion akkumulátorhulladék kezeléséről

Itt talál válaszokat az akkumulátorhulladék gyűjtésével, szállításval, hasznosításával, ártalmatlanításával kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre.

Hol gyűjthetők szelektíven a lítium-ion akkumulátorok az előírásoknak megfelelően?

A lítiumion-akkumulátorokat az elektronikai,- vagy veszélyes hulladék gyűjtőhelyre kell vinni. Országszerte, minden 100 főnél népesebb településen van legalább egy speciális gyűjtőhely a hulladékká vált hordozható elem és hordozható akkumulátor elkülönített gyűjtése céljából, továbbá minden -akkumulátorokat és elemeket is forgalmazó - szaküzlet kínál ilyen gyűjtőpontokat.

Mit a teendő, ha az akkumulátor fixen a készülékhez van rögzítve?

Ha az akkumulátor nem kivehető módon a készülékbe van szerelve, akkor az egész készüléket egyben kell eljuttatni egy kijelölt elektronikai hulladék gyűjtőhelyre.

Mit kell figyelembe venni a kis készülékek, például mobiltelefonok akkumulátorának ártalmatlanításakor?

Mielőtt kis készüléket, például mobiltelefont ártalmatlanít, törölje az összes személyes adatot, és ha lehetséges, vegye ki az akkumulátort. Ha az akkumulátort nem lehet eltávolítani, vigye el az egész készüléket egy elektronikai hulladék gyűjtőhelyre.

Hogyan gyűjthetők megfelelően az 500 grammnál nehezebb lítium-ion akkumulátorok?

Az 500 g-nál nagyobb tömegű lítium-ion akkumulátorokra szigorú, a veszélyes árukra vonatkozó előírások vonatkoznak. Csak más lítium-ion akkumulátorokkal együtt szabad gyűjteni és szállítani őket. Fontos, hogy le kell szigetelni az akkumulátor pólusait és rögzíteni kell a szabadon lévő kábelvégeket. Az akkumulátorokat úgy kell csomagolni, hogy ne tudjanak elcsúszni elmozdulni. Különösen a sérült akkumulátorokat kell olyan (UN engedélyes) dobozban szállítani, amely hőhatással szemben ellenálló.

Milyen értékes anyagok találhatók a lítium-ion akkumulátorokban?

A lítium-ion akkumulátorok hulladékából olyan újrahasznosított anyagok nyerhetők ki, mint a lítium, a kobalt, a nikkel, a mangán és a grafit.

Hogyan optimalizálhatják a cégek a lítium-ion akkumulátor hulladékok kezelését?

A cégek a lítium-ion akkumulátorokkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységüket a következőkkel optimalizálhatják:

  • Lítium-ion akkumulátorokra szakosodott hulladékgazdálkodási cégekkel való együttműködés.

  • Hatékony belső gyűjtőrendszer (üzemi gyűjtőhelyek) felállítása a használt és sérült akkumulátorok számára.

  • Az alkalmazottak képzése az akkumulátorhulladékok biztonságos kezelésére és elkülönített gyűjtésére vonatkozóan.

  • Már az akkumulátorok beszerzésekor figyelmet kell fordítani a tartósságra és a minőségre az, hogy a hulladékkezelés szükségessének gyakorisága csökkenhessen.

  • -Javasolt megfontolni az elemek újrafelhasználását vagy felújítását, mielőtt hulladékkezelésre kerülne sor.

A lítium-akkumulátorok hulladékának hatékony kezelése - előnyös a környezet és a vállalkozások szempontjából is

A lítium-ion akkumulátorhulladékok megfelelő kezelése és az újrahasznosítás a fenntartható és jövőorientált körforgásos gazdaság alapvető része. Lehetőséget biztosít értékes nyersanyagok visszanyerésére és az akkumulátorgyártás ökológiai lábnyomának csökkentésére. A lítium akkumulátorokkal kapcsolatos hulladékgazdálkodás eredményei hasznosak a környezetnek és a vállalkozásoknak egyaránt.

Szívesen adunk Önnek tanácsot!

Akár telefonon, e-mailben, vagy személyesen a telephelyén - örömmel segítünk és tanácsot adunk Önnek. Lépjen kapcsolatba velünk!

Ingyenes szaktanácsadás 06 96 800 147

Hasonló bejegyzések

Tölt…
i

Az ezen az oldalon található szakmai információkat gondosan, legjobb tudásunk és meggyőződésünk szerint állítottuk össze. A DENIOS GmbH mindazonáltal semmiféle garanciát vagy felelősséget nem vállal, legyen az akár szerződéses, kártérítéses, akár bármilyen más módon, az aktualitás, a teljesség és a helytállóság szempontjából - sem az olvasóval, sem harmadik féllel szemben. Az információ és a tartalom saját vagy harmadik fél céljaira történő felhasználása ezért saját felelősségére történik. A helyi és a jelenleg hatályos jogszabályok betartandóak.

Menü
Bejelentkezés
Szívesen adunk önnek tanácsot!

Hívjon minket, küldjön e-mailt: info@denios.hu, vagy töltse ki az űrlapot, és mi a lehető leghamarabb válaszolunk Önnek.

H – Cs: 8:00 – 17:00 | P 8:00 – 14:00

Kedves Ügyfeleink! 2024.12.23-tól 2025.01.06-ig karácsonyi szünetet tartunk. 2025.01.07-től ismét teljes elkötelezettséggel állunk rendelkezésükre. Leltár miatt árukiadás 2024-ben már nem lehetséges. Szállítás várhatóan 2025. január 2-3. hetében! Megértésüket köszönjük és Kellemes Ünnepeket kívánunk!