A veszélyes anyagok cégen belüli szállítása a hagyományos szállítási feladatokkal szemben fokozott kockázati potenciállal jár. Nem csak testi épséget veszélyezteti a nehéz terhek kézi emelése vagy a tipikus megbotlás, megcsúszás és leesés. Ezenkívül fennáll annak nem elhanyagolható kockázata, hogy baleset esetén a szállított áru megsérül. Ennek eredményeként a veszélyes anyagok ellenőrizetlenül kiszabadulhatnak, és pusztító hatásúak lehetnek.
A GYIK-ben megtudhatja, mit érdemes tudni a veszélyes anyagok cégen belüli szállításáról.
Ha egy tartályt nem megfelelően szállítanak vagy megsérül a szállítás során, a veszélyes anyagok gyorsan ellenőrizetlenül távozhatnak. Az érintett anyagtól függően ez különböző kockázatokkal járhat. Például, ha az anyag a környezetre veszélyesként van besorolva, a talajba és a szomszédos víztestekbe való szivárgás jelentős környezeti károkat okozhat. Számos anyag káros lehet az egészségre bőrrel érintkezve, belélegezve vagy lenyelve. A gyúlékony anyagok viszont veszélyes, potenciálisan robbanásveszélyes légkört képezhetnek a környezeti levegővel.
A nyomás alatt lévő gázok szintén veszélyes anyagok közé tartoznak. Szállítás közben a gázpalack sérülésének veszélye jelentősen megnő. Leesés esetén például a gázpalack leggyengébb pontja, a szelep leszakadhat, és a nyomás alatt lévő tartalom hirtelen kiszabadulhat. A gázpalackok így valódi lövedékekké válhatnak, amelyek akár betonfalakon is áthatolhatnak. Az észrevétlen gázszivárgás fulladásveszélyt is jelent.
A megfelelő biztonsági adatlapból (M)SDS) megtudhatja, hogy milyen veszélyeket jelentenek az Ön cégében használt anyagok. A munkáltatónak gondoskodnia kell a megfelelő jelölésekről is, hogy a munkavállalók a szállítás előtt egyértelműen azonosítani tudják a veszélyes anyagokat.
Íme néhány példa:
A hagyományos szállítási feladatokhoz hasonlóan az ergonómia kérdését is figyelembe kell venni: Ha a veszélyes anyagok nagy, nehéz tartályokban, például hordókban vannak, a kézi szállítás nagy fizikai megterhelést és fokozott sérülésveszélyt jelent a munkavállaló számára.
Még ha a két kifejezést néha tévesen szinonimaként használják is – a veszélyes anyagok nem azonosak a veszélyes árukkal! A megnevezések különböző szabályrendszerekből származnak, és néha eltérően határozzák meg őket.
A „veszélyes anyag” kifejezést az európai CLP-rendelet, Németországban pedig a Veszélyes anyagokról szóló rendelet (GefStoffV) írja le. Ezek veszélyes anyagoknak minősítik a bizonyos veszélyes tulajdonságokkal rendelkező anyagokat, és levezetik a címkézésükre és csomagolásukra vonatkozó előírásokat, valamint a biztonságos tárolásra és kezelésre vonatkozó előírásokat. Ez különösen fontos a veszélyes anyagok belső szállítása esetén - mert ez alatt a "veszélyes anyagokkal végzett tevékenységet" kell érteni, és ezért a Veszélyes anyagokról szóló rendelet és az azt követő Veszélyes anyagokra vonatkozó műszaki szabályok hatálya alá tartozik.
Másrészt, ha veszélyes anyagokat kíván közterületen szállítani, akkor érdemes intenzíven tanulmányoznia a veszélyes árukra vonatkozó törvényi előírásokat. A „veszélyes áruk” veszélyes anyagok az ADR (= Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás) értelmében. A Veszélyes anyagokról szóló rendelettel ellentétben az ADR kifejezetten figyelembe veszi az anyagok veszélyes jellegét a közterületen történő szállításukkal kapcsolatban. Emiatt minden bizonnyal megtörténhet, hogy egy veszélyes anyag a Veszélyes anyagokról szóló rendelet (GefStoffV) értelmében veszélyes anyagnak minősül, de az ADR szerint nem veszélyes árunak.
A Veszélyes árukról szóló törvényből olyan speciális előírások származnak, mint a különleges címkézési követelmények, a különleges szállítási engedéllyel rendelkező csomagolások használata vagy a járművezető további ismereteinek szükségessége (kulcsszó "vezetői engedély veszélyes árukhoz").
Igen. A törvényi előírások, mint például a német Veszélyes anyagokról szóló rendelet (GefStoffV) megkövetelik a munkáltatótól, hogy kockázatértékelést végezzen minden veszélyes anyaggal kapcsolatos tevékenységnél. A veszélyes anyagok belső szállítása a GefStoffV 7. §-a szerint is tevékenységnek minősül, és kockázatértékeléssel munkafolyamatnak kell tekinteni. Ez magában foglalja a megfelelő védőintézkedések végrehajtását is. Ide tartoznak például a műszaki segédeszközök, mint a hordómozgató eszközök vagy a gázpalackok szállítóberendezései, amelyek speciális védőmechanizmusuknak köszönhetően biztosítják a tartályok biztonságos szállítását. A GefStoffV kifejezetten előírja, hogy az ilyen technikai intézkedéseket előrébb kell sorolni, mint a szervezeti és személyi védelmi intézkedéseket (STOP elv). Ennek ellenére az egyéni védőfelszerelés (PPE) megelőző viselése egyértelműen javasolt kiegészítő biztonsági intézkedésként veszélyes anyagok szállítása során.
A törvényi előírásokat is figyelembe kell venni a nagy rakományok szállítása tekintetében. Például a német Rakománykezelési rendelet (LasthandhabV) megfelelő eszközök használatát írja elő, hogy a lehető legjobban csökkentsék fizikai tényezők által okozott munkahelyi kockázatokat.
§7 GefStoffV *(német Veszélyes anyagokról szóló rendelet) "A munkáltatónak ki kell zárnia a munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatokat, amikor veszélyes anyagokkal dolgozik. [Lehetőleg] a folyamatokhoz megfelelő folyamatok és műszaki vezérlőrendszerek tervezésével, emissziómentes vagy alacsony emissziós felhasználási formák alkalmazásával, valamint a megfelelő, korszerű munkaeszközök és anyagok használatával." *
§2 LasthandhabV (német Rakománykezelési rendelet) "A munkáltatónak megfelelő munkaeszközöket, különösen gépi berendezéseket kell használnia, hogy elkerülje a munkavállalók biztonságát és egészségét veszélyeztető terhek kézi mozgatását."
Jó tudni: A veszélyes anyagok biztonságos és ergonómikus szállítása nem csak a törvényi előírásoknak felel meg. Ezenkívül segít csökkenteni az megbetegedések okozta kieséseket és hiányzásokat, valamint termelékenység- és teljesítménynövelő hatásai vannak. A megfelelő segédeszközök nagyobb számú személyszállítási feladat elvégzését is biztosítják. A veszélyes anyagok szállítását segítő eszközök az egészségügyi szempontok mellett óriási gazdasági előnyöket is kínálnak.
Nem. A német Veszélyes anyagokról szóló rendelet (GefStoffV) 7. §-a szerint a munkáltató csak a kockázatértékelés elvégzése és a szükséges védőintézkedések meghatározása után kezdhet meg tevékenységet veszélyes anyagokkal a társaságban. Ez többek között tartalmazza a GefStoffV 14. §-a szerinti részletes kezelési utasításokat. Különösen a veszélyes anyagok szállítása tekintetében a munkavállalókat tájékoztatni kell a veszélyes anyagok tulajdonságairól, a lehetséges veszélyekről és a szükséges védőintézkedésekről, és ennek megfelelően kell útbaigazítani.
A munkavédelmi eligazítást a munkaviszony megkezdése előtt, majd legalább évente a munkahelyre vonatkozóan kell elvégezni. Veszélyes anyagok belső szállításával a munkavállalókat csak az ilyen képzés megtörténte után lehet megbízni.
Szükség esetén a magánszemélyek is alkalmatlanok lehetnek veszélyes anyagok szállítására, például egyéni foglalkoztatási tilalom esetén. Az anyaság védelméről szóló törvény például tiltja a veszélyes anyagokkal végzett tevékenységeket, ha ezek felelőtlen kockázatot jelentenek az anyára vagy a születendő gyermekre.
Más a helyzet a veszélyes anyagok cégen kívüli szállításával. Itt a járművezetőnek speciális veszélyes áruk vezetői engedélyére (ADR képzési bizonyítvány) van szüksége ahhoz, hogy veszélyes árut szállíthasson közúton. E kötelezettség alól csak bizonyos speciális előírások, mint például a kis mennyiségi korlátozások, vagy az úgynevezett kereskedőmentesség mentesítenek.
Az ezen az oldalon található szakmai információkat gondosan, legjobb tudásunk és meggyőződésünk szerint állítottuk össze. A DENIOS GmbH mindazonáltal semmiféle garanciát vagy felelősséget nem vállal, legyen az akár szerződéses, kártérítéses, akár bármilyen más módon, az aktualitás, a teljesség és a helytállóság szempontjából - sem az olvasóval, sem harmadik féllel szemben. Az információ és a tartalom saját vagy harmadik fél céljaira történő felhasználása ezért saját felelősségére történik. A helyi és a jelenleg hatályos jogszabályok betartandóak.
Hívjon minket, küldjön e-mailt: info@denios.hu, vagy töltse ki az űrlapot, és mi a lehető leghamarabb válaszolunk Önnek.
Használja ki a Blue Week Akciónk 12%-os kedvezményét 2024 december 3-ig, amely majdnem minden termékünkre érvényes!