DENIOS GmbH Magyarországi Közvetlen Kereskedelmi Képviselete
Sarkantyú köz 5.
9021 Győr

Tel.: 06 96 800 147
Fax:  +43 6225-20533-44
E-mail: info@denios.hu
Internet: www.denios.hu

Gyakorlati útmutató földelő rendszerekhez

Az elektrosztatikus kisülés jól ismert mindennapi jelenség számos ipari folyamatban. Sajnos veszélyes is, mivel az elektrosztatikus kisülések robbanásokat okozhatnak. A megelőző robbanásvédelemre jellemző, hogy a potenciális gyújtóforrásokat elkerülik. A földelő eszközök biztosítják a szükséges biztonságot a statikus elektromosság biztonságos levezetéséhez, különösen gyúlékony vagy robbanásveszélyes anyagok kezelése esetén. Gyakorlati útmutatónkban megtudhatja, hogy mire kell figyelnie, és melyik termék a megfelelő az Ön számára.

Védelem az elektrosztatikus feltöltődés ellen veszélyes területeken

A gyúlékony és éghető termékek feldolgozóhelyein a gázok, folyadékok és szilárd anyagok áramlása - például a tartályok töltése és ürítése, a folyadékok szivattyúzása vagy keverése - nagy valószínűséggel elektrosztatikus töltéseket hoz létre. Magas veszélyességi potenciáljuk miatt az elektrosztatikus töltések potenciálisan gyúlékony és éghető légkörben lehetséges gyújtóforrásnak tekintendők. A munkavállalók és a tulajdon védelmét soha nem szabad a véletlenre bízni.

Az elektrosztatikus feltöltődések által okozott tűz vagy robbanás megelőzésének leghatékonyabb és legjobb megvalósítható módszere az, hogy az eszközök és rendszerek, járművek vagy akár az emberek eleve megakadályozzák az elektrosztatikus feltöltődést. A veszélyes anyagokra vonatkozó 727. számú, „Az elektrosztatikus feltöltődések okozta gyulladási veszélyek megelőzése” című műszaki szabály tükrözi a technika jelenlegi állását. E szabvány szerint robbanásveszélyes környezetben csak vezetőképes vagy levezetőképes tárgyakat vagy berendezéseket szabad használni. Ezeket a gyulladás valószínűségétől függően földelni kell, vagy földelő érintkezővel kell ellátni (TRGS (Veszélyes anyagokra vonatkozó német műszaki szabályzat) 727 3.1. bekezdés). Ez lehetővé teszi az elektrosztatikus töltések hatékony és megbízható elvezetését a robbanásveszélyes légkörből.

A TRGS 727 8. bekezdése kifejezetten a földelés és a potenciál kiegyenlítés témájával foglalkozik. Eszerint

  • a földelési kötelezettség vonatkozik a személyekre és a vezetőképes vagy levezetőképes közegekre, pl. folyadékokra vagy ömlesztett anyagokra is
  • a földelésnek és a potenciálegyenérték-összekötésnek megbízhatónak és tartósnak kell lennie, és ellen kell állnia a várható igénybevételeknek, különösen a korróziónak
  • a földelő bilincseket a munka megkezdése előtt fel kell szerelni, és a helyén kell maradniuk mindaddig, amíg minden veszélyes töltés le nem ürül (gondoskodni kell a földelő bilincsek tartásáról vagy kirakásáról)
  • a földelő és potenciálegyenlőtlenítő eszközöket úgy kell megtervezni és karbantartani, hogy betöltsék funkciójukat, a hibák gyorsan észlelhetők legyenek, ellenálljanak az elektromos, mechanikai és korróziós igénybevételeknek, áthatoljanak a festékrétegen, a rozsdán vagy akár a zsákok fóliáján - ha terminálokat használnak -, egyértelműen jelölve legyenek, és könnyen kezelhetők legyenek
  • a robbanásveszélyes légkörben végzett földelő és potenciál kiegyenlítési munkálatokra külön üzemeltetési utasításnak kell vonatkoznia (lásd még a GefStoffV 14. §-át)
  • az e területeken dolgozó személyeket megfelelően ki kell oktatni, hogy megismerjék a földelésre és a potenciál kiegyenlítésére szolgáló üzemi berendezéseket, és azokat rendeltetésszerűen tudják használni (különös figyelmet kell fordítani a tipikus földelési hibákra, pl. a már feltöltött tárgyak vagy berendezések utólagos földelésére)
  • a földelő és potenciálzáró berendezéseket rendszeresen (erre felhatalmazott személyek által) ellenőrizni kell.

A gyakorlatban számos eljárási szabályt kell betartani az elektrosztatikus töltések okozta gyulladás elleni védelem érdekében. Fontos tényező, hogy az elektromosan vezetőképes berendezéseket (beleértve a mobil berendezéseket, a személyzetet és a járműveket) olyan „földelő forráshoz” kell csatlakoztatni, amely ellenőrzött földelési pontként van hitelesítve. Egy ilyen földelési pontnak van kapcsolata a földdel, és az üzemrészek elektrosztatikus töltéseit a földre vezeti le. A folyamat során keletkező töltés mennyisége lényegtelen, mivel a föld végtelen kapacitással rendelkezik a pozitív és negatív töltések kiegyenlítésére.

A fém alkatrészek földelési ponthoz való csatlakozása legfeljebb 10 ohm ellenállású lehet (lásd az IEC 60079-32-1 13.3.1.4. szakaszát Mobil fém alkatrészek).

A földelés 2 fázisa - Melyik megoldás a megfelelő számomra?

Az elektrosztatikus gyulladás elleni megfelelő védelem biztosítása érdekében a technológiai rendszereket hatékonyan kell földelni. Erre a célra különböző eszközök állnak rendelkezésre, amelyek két biztonsági szintbe sorolhatók. A megfelelő földelő eszköz kiválasztásakor az üzemeltetőknek a kockázatértékelés alapján kell eljárniuk.

1. SZINT: Passzív földelés

A földelést gyakran egyvezetékes, passzív földelő eszközökkel végzik. Ezek általában egy földelőkábelből és bilincsekből állnak, amelyek kapcsolatot teremtenek a tárgy és a földelési pont között. Itt választhat a csavarozható C-kapcsok és krokodilcsipeszek, a tárgyoldali földelőkapcsok és -csipeszek, valamint a földelőszalagok csatlakozási lehetőségeként a gyűrűszemek közül. Azonban nem minden bilincs használható a tárgy optimális érintkezésének biztosítására. A rendszeralkatrészek és eszközök olyan bevonatokkal, terméklerakódásokkal vagy rozsdarétegekkel rendelkezhetnek, amelyek megakadályozhatják a földelő bilincs és a földelendő alkatrészek közötti alacsony ellenállású érintkezést. Ezekben az esetekben csak akkor lehet stabil elektromos kapcsolatot létrehozni, ha a földelő bilincs át tud hatolni az érintkezést gátló rétegeken. A szükséges „harapásállóságot” a bevizsgált rozsdamentes acélból készült, volfrámkarbid hegyű bilincsek biztosítják, amelyek képesek áthatolni a bevonatokon és a szennyeződéseken. Ezek az ATEX és FM tanúsítvánnyal rendelkező modellek biztosítják, hogy nem tartalmaznak potenciális gyulladásveszélyt, és kellően nagy szorítónyomással és 1 ohm alatti elektromos folytonossággal rendelkeznek.

A passzív eszközök olcsó földelési lehetőséget jelentenek számos szabványos alkalmazáshoz. Hátrányuk van azonban az érintkezés biztosításában. Nemcsak a terméklerakódások vagy védőbevonatok okozta károsodások vezethetnek nem biztonságos kapcsolathoz, hanem például a kábelcsatlakozások rossz állapota, korrodált földelési csatlakozások vagy kábeltörések is. Ez a használat során különös körültekintést igényel. Az üzemeltető kötelessége, hogy rendszeresen ellenőrizze a földelőrendszerek biztonságát. Ez magában foglalja a kisülési útvonal ellenállásának ellenőrzését is. Mivel azonban ezt a gyakorlatban gyakran nem végzik el, a rossz földelési kapcsolatot gyakran nem ismerik fel azonnal.

Előnyök
Olcsón megvásárolható
Számos szabványos alkalmazáshoz elegendő
Hátrányok
A földelőcsatlakozás ismételt független vizsgálata és ellenőrzése szükséges
12 %
Kábelcsévélő földelő kábellel
201 960,00 Ft 229 500,00 Ft Áfa nélkül
12 %
Spirál földelőkábel 2 nemesacél csipesszel 1x60/1x140 mm, 3 m kihúzható hossz, ATEX
3 változat elérhető
90 288,00 Ft 102 600,00 Ft Áfa nélkül

2. SZINT: Aktív földelés felügyelettel

A gyakorlatban a biztonságos földelést nem mindig következetesen és megbízhatóan végzik. Ez különösen vonatkozik a mobil tárgyakra (pl. hordók, TARTÁLYOK vagy IBC-k), amelyeket újra és újra földelni kell. A földelő bilincs érintkezését nem csak a terméklerakódások vagy védőbevonatok ronthatják - a kábelcsatlakozások rozsdásodhatnak vagy más módon rossz állapotban lehetnek, így a nem biztonságos csatlakozás első pillantásra nem ismerhető fel. Az állapotjelzőkkel ellátott aktív földelő eszközöket ezért fejlesztették ki a hatékony felügyelet érdekében, különösen nagy veszélyek esetén. Ezek figyelik az elektrosztatikus feltöltődéssel veszélyeztetett tárgyhoz való csatlakozást, és vizuálisan jelzik a munkavállalóknak, hogy a tárgyak között vagy a vizsgált földelési ponttal biztonságos-e a kapcsolat. Ha a jelző zöldre vált, a munkavállalók tudják, hogy biztonságosan végezhetik a folyamatot. A földelőrendszer folyamatosan ellenőrzi a földelési hurkot, hogy a folyamat során keletkező elektrosztatikus töltéseket biztonságosan elvezesse a robbanásveszélyes légkörből.

Az egyik konzolon folyamatosan pulzáló zöld LED jelzi, hogy a kérdéses tárgy, pl. egy hordó, és a helyszín vizsgált földelőhálózata között 10 ohm vagy annál kisebb ellenállás van. Ha a biztonságos földelési kapcsolat megszakad, a LED kijelző kialszik. A dolgozók így egyértelműen felismerik, hogy fennáll a statikus kisülés veszélye, és hogy a töltési folyamatot meg kell szakítani. A töltési folyamat folytatása előtt most ellenőrizni kell a földelési kapcsolatot.

Az elektrosztatikus gyúlladásveszély elleni védekezésért felelős személyeknek általában választaniuk kell az egyszerű bilincsek és kábelek, valamint a felügyelt földelési rendszerek között. Az utóbbiak több szempontból is előnyösek. Először is, nagyobb védelmet nyújtanak az elektrosztatikus gyúlladásveszélyekkel szemben, mivel ellenőrzik a rendszerelemekhez való csatlakozás épségét. A munkavállalók számára is nagyobb biztonságot nyújtanak, mivel vizuális jelzéssel jelzik, hogy a földelési kapcsolat sértetlen-e. Emellett minimalizálják a biztonságos csatlakozás ellenőrzésével járó időt és költségeket. Ezek a mobil földelő eszközök különösen alkalmasak, ha a folyamatba történő kézi beavatkozás megakadályozza az automatizálást. Ilyen például az olyan rendszerek, amelyekben nagy mennyiségű hordókat és kisebb tartályokat töltenek kézzel gyúlékony folyadékokkal.

Előnyök
Magas szintű védelem az elektrosztatikus gyulladásveszély ellen az állandó felügyeletnek és a biztonságos csatlakozás vizuális jelzésének köszönhetően
Biztonság a munkavállaló számára
Idő- és költségmegtakarítás az érintkezés tisztán vizuális ellenőrzésével
Hátrányok
Nincs automatikus zárási funkció az automatizált folyamatokhoz
Szívesen adunk Önnek tanácsot!

Akár telefonon, e-mailben, vagy személyesen a telephelyén - örömmel segítünk és tanácsot adunk Önnek. Lépjen kapcsolatba velünk!

Ingyenes szaktanácsadás 06 96 800 147

Hasonló bejegyzések

Tölt…
i

Az ezen az oldalon található szakmai információkat gondosan, legjobb tudásunk és meggyőződésünk szerint állítottuk össze. A DENIOS GmbH mindazonáltal semmiféle garanciát vagy felelősséget nem vállal, legyen az akár szerződéses, kártérítéses, akár bármilyen más módon, az aktualitás, a teljesség és a helytállóság szempontjából - sem az olvasóval, sem harmadik féllel szemben. Az információ és a tartalom saját vagy harmadik fél céljaira történő felhasználása ezért saját felelősségére történik. A helyi és a jelenleg hatályos jogszabályok betartandóak.

Menü
Bejelentkezés
Az Ön kosaraHozzáadva a kosárhoz
A kosárhoz
Szívesen adunk önnek tanácsot!

Hívjon minket, küldjön e-mailt: info@denios.hu, vagy töltse ki az űrlapot, és mi a lehető leghamarabb válaszolunk Önnek.

H – Cs: 8:00 – 17:00 | P 8:00 – 14:00

Használja ki a Blue Week Akciónk 12%-os kedvezményét 2024 december 3-ig, amely majdnem minden termékünkre érvényes!