A megújuló energiák elterjedése folyamatosan halad. A megújuló energiaforrásokból származó villamosenergia-termelés aránya a teljes német bruttó villamosenergia-fogyasztáson belül 2021-ben mintegy 41,1 százalék volt. Legutóbb a megújuló energiák fogyasztása Németországban meghaladta a 230 terawattórát (TWh). A jövőbiztos villamosenergia-ellátás alapvetően a zöldáram-termelés erőteljes bővítését igényli. A hatékony lítiumion-technológiával működő helyhez kötött akkumulátoros tárolórendszerek jelentősen hozzájárulhatnak az energetikai átálláshoz.
A "Power Safe"-el a DENIOS egy olyan kombinált akkumulátortároló és tűzvédelmi rendszert mutat be, amely a mai napig egyedülállónak számít a piacon. A DENIOS már évtizedek óta kínál lítiumion-akkumulátorok tárolására és tesztelésére szolgáló helyiségeket, és erre a tapasztalatra alapozva most bővíti portfólióját. A bevált tűzvédelmi rendszereket kiváló minőségű Tesvolt lítium-ion akkumulátor-tároló rendszerekkel szerelik fel, és "Power Safe" néven komplett csomagként szállítják az ügyfeleknek.
Forrás: bauSICHERHEIT, júniusi szám, 6. és 7. oldal a magazinban.
A tervezett megújuló energiaforrásokról szóló 2023. évi német törvény (EEG) előírja, hogy 2030-ra a bruttó villamos energia legalább 80 százalékát megújuló energiaforrásokból kell előállítani. Ez azt jelenti, hogy a megújuló energiák aránya ebben a néhány évben megduplázódik. E cél eléréséhez még számos, a bővítést jelenleg lassító tényezőt kell leküzdeni. Ezek közé tartozik a kapacitáshiány és a hosszadalmas engedélyezési eljárások. A fosszilis tüzelőanyagok olykor drasztikus áremelkedése szintén hatással van a megújuló energiák elterjedésére:
Különösen a kis- és középvállalkozásoknak néha magas költségterhekkel kell szembenézniük, ami ugyanakkor arra ösztönzi őket, hogy megújuló energiákra álljanak át. Mindez azonban azzal is együtt jár, hogy a jövőbiztos áramellátás biztosítása érdekében tömegesen bővíteni kell a zöldenergia-ellátást. Az energiatermelés azonban, amely - különösen a szélenergia és a fotovoltaika esetében - többnyire időjárásfüggő, ellentétben áll a keresletfüggő fogyasztással. Ahhoz, hogy a termelés és a fogyasztás közötti ingadozó különbségeket gazdaságilag életképes módon kompenzálni lehessen, többek között a zöldáram-termelés csúcsidőszakaihoz igazodó tárolókapacitásra van szükség.
A Denios szerint a hatékony lítiumion-technológiával működő helyhez kötött akkumulátoros tárolórendszerek jelentősen hozzájárulhatnak az energiaátálláshoz. A technológia azonban tudatos megközelítést is igényel, például a "hőmegfutás" kockázatával kapcsolatban. A tűzveszélyt különösen kritikusnak tartják a sűrűn beépített infrastruktúrákban, ahol a technológiában keletkező tűz gyorsan pusztító következményekkel járhat. Az akkumulátortároló rendszerek üzemeltetőinek ezért átfogó kockázatértékelést kell végezniük, és megfelelő védelmi intézkedéseket kell meghatározniuk a technológia biztonságos és fenntartható használatához. Ennek magában kell foglalnia egy biztonsági és tűzvédelmi koncepciót.
A „Megelőző és védekező tűzvédelem nagyléptékű lítium-ion tárolórendszerekben” című irányelv a német Energiatároló Rendszerek Szövetsége ( Bundesverband Energiespeicher Systeme e. V. (BVES))ismerteti az akkumulátor tárolásának biztonsággal kapcsolatos engedélyezési követelményeit, és a tűzvédelemre helyezi a hangsúlyt. Közepes vagy magas kockázat esetén többek között osztályozott tűzállóságú szerkezeti elválasztás, valamint automatikus tűzérzékelő és tűzoltó rendszer biztosítását javasolja. A tűzvédelemnek nemcsak belülről kifelé kell működnie, hanem fordítva is. Ez azért fontos, hogy megvédje az akkumulátortároló rendszert és annak alkalmazását, és ne növelje a tűz/robbanás kockázatát.
Mivel az akkumulátortároló rendszerek szerkezeti létesítmények, a követelmények részben a vonatkozó állami építési előírásokból és az állami építési jog alapján bevezetett előírásokból származnak. Az épület tulajdonosa vagy üzemeltetője felelős azért, hogy a vonatkozó építési engedélyben foglalt követelmények teljesüljenek. Az építésügyi előírások követelményein túlmenően a munkavédelmi, környezetvédelmi, biztosítási és üzemeltetői érdekeket is figyelembe kell venni.
A "Power Safe" révén a DENIOS olyan megoldást mutat be, amely az energiatároló rendszerek gyorsabb elterjedését hivatott elősegíteni. Egyesíti az energiatárolás és a tűzvédelem kategóriáinak modern technológiáját, így egyesítve a fenntarthatóságot és a biztonságot. A "Power Safe" különböző méretekben kapható, ezért sokféleképpen használható: például a kereskedelemben és az iparban, valamint az önkormányzati épületekben, ahol sok áramfogyasztót látnak el. Előnye, hogy a "Power Safe" tűzvédelme miatt az épületektől biztonsági távolságok nélkül telepíthető. Ez azt jelenti, hogy zárt helyiségekben is használható.
Ha például az akkumulátortároló rendszer műszaki hibája miatt tűz keletkezik, azt nehéz eloltani. Ezen a ponton a „Power Safe” képes kifejteni teljes hatását: A kettős vázszerkezet REI90/REI120 tűzvédelmi besorolással rendelkezik, így legalább 90 percig ellenáll a belülről vagy kívülről keletkező tűznek. Ez a védelem az állandó megfigyeléssel együtt elegendő időt biztosít az üzemeltetőnek a vészhelyzeti intézkedések megtételére. A felügyeletet intelligens vezérlőrendszerek segítik, a légkondicionáló és a belső érzékelők pedig folyamatosan szemmel tartják a legfontosabb paramétereket, például a helyiség hőmérsékletét és páratartalmát. Ha bizonyos értékek mégis a normál tartományon kívülre esnek, a rendszer riasztást ad, és közvetlenül a mobiltelefonra küld egy e-mailt vagy szöveges üzenetet.
A tűzvédett helyiségrendszerek Európai Műszaki Engedéllyel (ETA) és a hozzá tartozó CE-jelöléssel rendelkeznek.
A lítium-ion technológiával működő akkumulátoros tárolórendszerek jelentősen hozzájárulnak az energiaellátás átalakításához. A technológia azonban a túlterhelés ("hőmegfutás") kockázatának tudatos megközelítését is megköveteli. Ezt számos akkumulátortűz bizonyítja, többek között a nagy tárolórendszerek területén. Az engedélyezési eljárás során felmerülő biztonsági aggályok lassíthatják az energiatároló rendszerek gyors terjedését. Ezért a biztonsági és tűzvédelmi koncepció a megoldás lényeges része.
A moduláris felépítésű tárolóból és tűzvédelemből álló teljes megoldás a világon egyedülálló, és a DENIOS-tól mostantól POWER SAFE sorozatnév alatt különböző méretekben kapható - a kis megoldásoktól (80 kWh) a nagy energiaállomásokig (több mint 1 MWh).
Az ezen az oldalon található szakmai információkat gondosan, legjobb tudásunk és meggyőződésünk szerint állítottuk össze. A DENIOS GmbH mindazonáltal semmiféle garanciát vagy felelősséget nem vállal, legyen az akár szerződéses, kártérítéses, akár bármilyen más módon, az aktualitás, a teljesség és a helytállóság szempontjából - sem az olvasóval, sem harmadik féllel szemben. Az információ és a tartalom saját vagy harmadik fél céljaira történő felhasználása ezért saját felelősségére történik. A helyi és a jelenleg hatályos jogszabályok betartandóak.
Hívjon minket, küldjön e-mailt: info@denios.hu, vagy töltse ki az űrlapot, és mi a lehető leghamarabb válaszolunk Önnek.
Kedves Ügyfeleink! 2024.12.23-tól 2025.01.06-ig karácsonyi szünetet tartunk. 2025.01.07-től ismét teljes elkötelezettséggel állunk rendelkezésükre. Leltár miatt árukiadás 2024-ben már nem lehetséges. Szállítás várhatóan 2025. január 2-3. hetében! Megértésüket köszönjük és Kellemes Ünnepeket kívánunk!