A biztonsági zuhanyok helyének megválasztása döntő fontosságú a vészhelyzetben történő hatékony elsősegélynyújtás szempontjából. A biztonsággal kapcsolatos tényezők ugyanolyan fontos szerepet játszanak, mint a kívánt telepítési hely műszaki és szerkezeti feltételei. A következőkben megtudhatja, hogy mi a fontos a vészzuhanyok helyének kiválasztásakor, és részletes betekintést nyerhet a különböző telepítési lehetőségekbe. Bemutatjuk továbbá a kültéri telepítésre és az olyan speciális esetekre vonatkozó megoldásokat, mint a veszélyes területeken történő telepítés és a mobil alkalmazások.
A vészzuhanyok helyének kiválasztása gondos tervezést igényel. Hiszen vészhelyzetben a biztonsági zuhany optimális elhelyezésétől függ, hogy a sérült munkavállaló milyen gyorsan kap segítséget. Biztonsági szempontból három kulcsfontosságú szempontot kell figyelembe venni a vészzuhanyok telepítésekor: a pozícionálást, a megközelíthetőséget és a láthatóságot.
Vészhelyzetben a biztonsági zuhanyoknak könnyen hozzáférhetőnek kell lennie. A DIN EN 15154 szabvány előírja, hogy a veszélyforrástól számított legfeljebb 10 másodpercen belül el kell tudni érni a vészzuhanyt. Különösen veszélyes anyagok esetében ez gyorsabb is lehet. Ez az Ön kockázatértékelésétől függ. A DGUV laboratóriumi iránymutatásai is lényegesen gyorsabb, legfeljebb 5 másodperces időt írnak elő (DGUV tájékoztató 213-850 6.6.1.1. szakasz). Tippünk: Végezzen gyakorlati tesztet, és próbálja ki, hogy a veszélyforrástól milyen sugarú körben tud időben eljutni. Laboratóriumok esetében a TRGS 562 előírja a biztonsági zuhany elhelyezését a kijáratnál.
Képzelje el, hogy valami belement a szemébe - a szemhéja reflexszerűen becsukódik, és jelentősen korlátozott látással kell elérnie a vészzuhanyt. Ha az út nem tiszta, akkor problémája van. A biztonsági zuhanyok telepítésekor mindenképpen el kell kerülni a botlásveszélyt. A sérült személyt nem szabad lépcsőmászásra, rámpák leküzdésére vagy ajtók kinyitására kényszeríteni. Ezért a biztonsági zuhanyt mindig a veszélyforrással azonos szinten helyezze el, és kerülje az akadályokat, például az ajtókat és kapukat a biztonsági zuhanyhoz vezető úton. A DIN EN 15154 szabvány is előírja a megfelelő követelményeket.
A jó láthatóság elengedhetetlen ahhoz, hogy a biztonsági zuhany ne maradjon figyelmen kívül. A megfelelő megvilágítás és az egyértelmű vészjelzések, mint például a „vészzuhany” vagy a „szemmosó állomás” mellett maga a helyszín megválasztása is hozzájárulhat a jobb láthatósághoz. Például a helyiség közepén elhelyezett vészzuhany sokkal feltűnőbb, mint a „távoli sarokban” elhelyezett.
A biztonsággal kapcsolatos megfontolások mellett a vészzuhany kívánt telepítési helyének műszaki feltételeit is figyelembe kell venni. Alapvető fontosságú, hogy a biztonsági zuhany számára minden szükséges csatlakozási és megfelelő beépítési lehetőség rendelkezésre álljon.
A telepítés helyszínén biztosítani kell, hogy a biztonsági zuhany működtetéséhez elegendő vízellátás álljon rendelkezésre. Itt különböző szempontokat kell figyelembe venni, attól függően, hogy a zuhany fix vízcsatlakozással vagy tárolótartállyal rendelkezik-e, kültéren vagy beltéren kerül-e telepítésre. Kültéri telepítés esetén a vészzuhanynak fűtöttnek kell lennie, hogy ne fagyjon be. A DIN EN 15154 szabvány a különböző biztonsági zuhanykialakításoknál a vízmennyiség áramlására vonatkozó minimumkövetelményeket szabályozza.
A DIN EN 15154 szabvány 15 és 37 °C közötti langyos hőmérsékletű biztonsági zuhanyvizet javasol. A megfelelő vízhőmérséklet biztosításához tartozékként kaphatók például termosztatikus keverőszelepek, amelyek a biztonsági zuhanyhoz csatlakoztathatók, és biztosítják a megfelelő hőmérsékletet a kifolyási ponton. Ha a melegvíz hőmérsékletének ellenőrizetlen emelkedése vagy a hideg víz meghibásodása esetén a termosztatikus keverőszelep leforrázásgátló funkciója aktiválódik.
Ha nincs helyszíni vízcsatlakozás, a telepítés helyétől függően alternatívaként szóba jöhet a steril öblítőfolyadékot tartalmazó szemöblítő flakonok használata vagy egy tartályos elsősegély zuhany használata. Ez utóbbi a beépített tárolótartálynak köszönhetően független a vízellátástól.
Vészzuhanyok is kaphatók, amelyek a normál vízcsatlakozáson kívül gyűrűs vagy keringtető csőre való csatlakozásra is alkalmasak. A rendszerben a víz folyamatos keringetése megakadályozza a pangó vizet, ami jelentősen csökkenti a bakteriális szennyeződés kockázatát.
Az elektromos alkatrészekkel, például világítással, riasztási funkcióval vagy hőmérséklet-szabályozással ellátott vészzuhanyokhoz is szükség van hálózati csatlakozásra.
Abban az esetben, ha a biztonsági zuhanyt veszélyes anyagokkal kapcsolatos balesetek utáni öblítésre használják, fennáll annak a lehetősége, hogy az elhasznált víz szennyeződik. Ezért fontos, hogy a biztonsági zuhany tervezésekor mérlegelje a visszatartás és a megfelelő ártalmatlanítás lehetőségeit (lásd AwSV 22. §). Egyénileg konfigurálható vészzuhanyainkat szükség esetén fel lehet szerelni egy kármentő tálcával, amely megfelel ezeknek a követelményeknek.
Miután a biztonsági szempontok és a rendelkezésre álló csatlakozások alapján leszűkítette a biztonsági zuhany optimális helyét, még mindig meg kell találnia a megfelelő rögzítési lehetőséget. A biztonsági zuhanynak stabilnak és biztonságosan rögzítettnek kell lennie, hogy vészhelyzetben megbízhatóan működhessen. A választott szerelési módnak lehetővé kell tennie a biztonsági zuhanyhoz való könnyű hozzáférést is, hogy vészhelyzetben megkönnyítse a gyors használatot.
Annak érdekében, hogy megtalálja az épületszerkezetéhez és a rendelkezésre álló helyhez megfelelő vészzuhanyt, különböző szerelési típusok léteznek, amelyek különböző szerelési lehetőségeket tesznek lehetővé:
Padlóra szerelhető
Falra szerelhető
Mennyezetre szerelhető
Ajtó feletti beépítés
Asztali rögzítés
Az alábbiakban részletesebben ismertetjük az egyes telepítési lehetőségek sajátosságait.
Kiterjedt kínálatunkban különböző típusú beépítésekhez kínálunk vészzuhanyokat, hogy megfeleljenek az Ön munkakörnyezetének különböző követelményeinek. Mindegyik beépítési típus különleges előnyökkel rendelkezik, és úgy tervezték, hogy vészhelyzetben hatékony elsősegélyt nyújtson.
Die Wandmontage zählt zu den am häufigsten genutzten Montageoptionen für Notduschen, da sie eine platzsparende Installation erlaubt, ohne den Arbeitsbereich zu beeinträchtigen. Durch ihre erhöhte Position an der Wand ist die Notdusche gut sichtbar und die benötigten Anschlüsse befinden sich in der Regel bereits in Reichweite.
Die Wandmontage Unterputz bietet den Vorteil, dass der Einbau verdeckt und die Verrohrung nicht sichtbar ist. Im Laborbereich werden häufig Augenduschen zur Wandmontage mit Durchführung (Zellendurchführung) eingesetzt. Diese bietet die Möglichkeit für einen verdeckten Einbau in Energiezellen, um die Planung zu vereinfachen und viel Flexibilität zu schaffen.
A szemzuhanyok asztali kivitelben is kaphatók. Ez a beépítési mód azzal az előnnyel jár, hogy a munkaállomás közvetlen közelébe telepíthető, hogy a lehető leggyorsabban célzott öblítést és azonnali enyhülést nyújtson a szem- vagy arcsérülések esetén. Fontos megjegyezni, hogy az asztalra szerelhető szemzuhanyokat a víz lefolyását biztosító mosdótál közelében kell felszerelni. A függőlegesen vagy vízszintesen elfordítható karral ellátott szemzuhanyok előnye, hogy a mosdótál szabadon hozzáférhető marad, amikor a szemzuhany nincs használatban.
A szabadon álló vészzuhanyokat akkor használják, ha a vészzuhany nem szerelhető fel a falra, vagy ha egy központi elsősegélynyújtó pontot kell létrehozni, amely több pontról is könnyen elérhető - például nagy csarnokokban és termelési létesítményekben. Nagy előnye, hogy a biztonsági zuhany minden oldalról jól látható és hozzáférhető. A testzuhanyokat, valamint a kombinált és szemzuhanyokat padlóra szerelt modellként kínáljuk.
A mennyezeti felszerelés megfelelő megoldás, ha csak testzuhanyra van szükség, és helyszűke miatt nem lehet a falra szerelni. Fontos azonban, hogy a mennyezet ne legyen túl magas, hogy az alkalmazottak könnyen elérhessék a vészzuhanyt. A mennyezeti felszerelés ezért magas csarnokokban kevésbé tanácsos. Annak érdekében, hogy a biztonsági zuhany ne jelentsen akadályt a helyiségben, nem szabad a helyiség közepén elhelyezni, vagy egyértelműen meg kell jelölni.
Az ajtó feletti beépítés nem igényel további helyet a padlón vagy a falon, ezért rendkívül helytakarékos. A megemelt pozíció azt jelenti, hogy a vészzuhany jól látható és könnyen hozzáférhető. Különösen laboratóriumokban, ahol a biztonsági zuhany elhelyezése a kijáratnál kötelező, az ajtó feletti beépítés ideális beépítési lehetőséget kínál.
A húzórúd rugalmas rögzítési lehetősége lehetővé teszi, hogy az ajtó jobb vagy bal oldalára is felszerelhető legyen. Ez lehetővé teszi a zuhanyzó optimális elhelyezését a jobb megközelíthetőség biztosítása és az egyéb berendezési tárgyakkal való ütközések elkerülése érdekében.
Különböző körülmények megkövetelhetik egy kültéri biztonsági zuhany felszerelését. Előfordulhat, hogy a szabadban olyan potenciális veszélyforrás van, amely indokolja, hogy a közvetlen közelben azonnal hozzáférhető vészzuhanyra van szükség. A kockázatértékelés során azt is ellenőrizze, hogy a sérült személyek pánikhelyzetben ki tudnának-e menekülni a szabadba. Ha szükséges, akkor célszerű további biztonsági zuhanyokat is biztosítani a kültéri területen.
A vészzuhanyok kültéri telepítésekor alapvető fontosságú, hogy fagyállóak legyenek, hogy megakadályozzák a csőben lévő víz befagyását, és hogy a biztonsági zuhany alacsony külső hőmérséklet esetén is mindig használatra kész legyen. Kifejezetten kültéri használatra tervezett vészzuhanyaink a beépített nyomvonalfűtési rendszerrel még szélsőséges, akár -35 °C-os külső hőmérsékleten is fagyvédelmet nyújtanak. Termikus vészzuhanyunk termosztátvezérlésű keverőszelep segítségével temperált vízzel (20 °C) is ellátható.
Különösen kültéren valószínű, hogy a vészzuhany kívánt helyén nem áll rendelkezésre vízcsatlakozás. Egy tartályos biztonsági zuhany esetében azonban a telepítési lehetőségek gyakorlatilag korlátlanok. A fagyálló kivitelű GFTS tartályos elsősegély zuhanyunk kül- és beltéri telepítésre egyaránt alkalmas, és független a vízellátástól. A termosztátvezérelt merülőfűtő biztosítja a megfelelő vízhőmérsékletet, és megakadályozza mind a segítséget kérő személy hipotermiáját (alulhűtését), mind az elsősegély zuhany tartályának befagyását. A tartályban lévő víz akár hat hónapig is megmarad vízkonzerválószer hozzáadásával.
A robbanásveszélyes területeken telepített vészzuhanyokat kifejezetten erre a célra kell tervezni, és az ATEX-irányelvnek megfelelően meg kell felelniük az alkalmazandó szabványoknak. Kínálatunkban megtalálhatók a robbanásveszélyes területeken történő telepítésre alkalmas szabványos modellek és konfigurálható vészzuhanyok.
A mobil tartályos vészzuhanyok nagy előnye, hogy a vállalaton belül máshová is áthelyezhetők, így sokoldalú megoldást kínálnak a különböző munkakörnyezetekben. Mivel nincs szükség telepítésre vagy külső vízforráshoz való csatlakozásra, azonnal készen állnak az ideiglenes használatra.
Az ezen az oldalon található szakmai információkat gondosan, legjobb tudásunk és meggyőződésünk szerint állítottuk össze. A DENIOS GmbH mindazonáltal semmiféle garanciát vagy felelősséget nem vállal, legyen az akár szerződéses, kártérítéses, akár bármilyen más módon, az aktualitás, a teljesség és a helytállóság szempontjából - sem az olvasóval, sem harmadik féllel szemben. Az információ és a tartalom saját vagy harmadik fél céljaira történő felhasználása ezért saját felelősségére történik. A helyi és a jelenleg hatályos jogszabályok betartandóak.
Hívjon minket, küldjön e-mailt: info@denios.hu, vagy töltse ki az űrlapot, és mi a lehető leghamarabb válaszolunk Önnek.
Használja ki a Blue Week Akciónk 12%-os kedvezményét 2024 december 3-ig, amely majdnem minden termékünkre érvényes!