DENIOS GmbH Magyarországi Közvetlen Kereskedelmi Képviselete
Sarkantyú köz 5.
9021 Győr

Tel.: 06 96 800 147
Fax:  +43 6225-20533-44
E-mail: info@denios.hu
Internet: www.denios.hu

Világítás a munkahelyen: Tippek a produktív és egészséges munkahelyhez

A megfelelő megvilágítás a munkahelyen és az irodában nemcsak a munkaerő egészsége és jóléte szempontjából fontos, hanem biztonsági kérdés is. Megfelelőek a fényviszonyok az Ön vállalatánál? A munkahelyi optimális megvilágításról szóló GYIK-ben hasznos tanácsokkal látjuk el Önt - hogy ne maradjon a sötétben, ha munkahelyi világításról van szó!

Miért olyan fontos a megfelelő megvilágítás a munkahelyen?

A jó megvilágítás a munkahelyen több okból is fontos

  • A megfelelő fényviszonyok pozitív hatással vannak az egészségre és a teljesítményre.

  • Elősegíti a motivációt, a koncentrációt, a hatékonyságot és a jó közérzetet.

  • A jó megvilágítás segít a veszélyforrások korai felismerésében és a balesetek elkerülésében.

  • A megfelelő megvilágítás enyhíti a szem megterhelését és optimális munkakörülményeket biztosít.

Milyen veszélyeket rejt a helytelen munkahelyi világítás?

A nem megfelelő világítás jelentősen növeli a balesetek kockázatát. A túl sötét munkakörnyezetben a potenciális veszélyforrások nehezebben felismerhetők, és a tipikus megbotlásos balesetek (botlás, csúszás, esés) gyorsan kellemetlen következményekkel járnak. A rossz láthatóság csökkenti a koncentrációt és a teljesítményt is. Az olyan fizikai panaszok, mint a szemégés vagy a fejfájás aztán nemcsak a közérzetet rontják, hanem a munkafolyamatban elkövetett hibák gyakoriságát is befolyásolják. Vigyázat: A túl világos világítás is problémákhoz vezethet, ha a dolgozókat a nem megfelelő vagy rosszul beállított lámpatestek kápráztatják.

Infografikánk gyors áttekintést ad a rossz megvilágítás negatív hatásairól a munkahelyen:

Ki a felelős a munkahelyi világításért?

A munkavédelmemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 54.§ értelmében a munkáltatók kötelesek a munkahelyeket és a munkaállomásokat az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzésnek megfelelően kialakítani. Ez magában foglalja a munkahely megfelelő megvilágítását is az egyes vizuális feladatokhoz. A kockázatértékelés részeként meg kell határozni és rendszeresen ellenőrizni kell, hogy a vállalat munkahelyei megfelelően megvilágítottak-e. Ezt megfelelő mérőeszközzel (luxméter) lehet megállapítani.

További információ: a munkavédelmemről szóló törvényben.

Elegendő a nappali megvilágítás?

A nappali fény a munkahelyen növeli a jólétet, ezért a munkahelyek megvilágításánál nem szabad elhanyagolni ezt a szempontot. A munkaállomásokat, például az irodákban, a lehető legközelebb kell elhelyezni az ablakhoz. Ügyelni kell arra, hogy az üveg ne változtassa meg a természetes fény színét.

A gyakorlatban azonban a napfény nem mindig áll rendelkezésre megfelelő időben és térben. Ezért általában kiegészítő mesterséges megvilágításra van szükség. Ez közvetlen világításból (pl. mennyezeti lámpa), közvetett világításból (pl. fali spotlámpák) és munkahelyi lámpából (pl. asztali lámpa) áll.

Webáruházunkban mindent megtalál, ami az ideális munkahelyi világításhoz szükséges - a mennyezeti lámpáktól az álló lámpákon át a gépvilágításig. Számos termék robbanásbiztos kivitelben is kapható.

Milyen előírásokat és irányelveket kell betartani?

A munkavédelmemről szóló törvény 31.§ szerint „a munkahely természetes és mesterséges megvilágítása elégítse ki a munkavégzés jellegének megfelelő világításra vonatkozó követelményeket.” A munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről szóló 3/2002. (II. 8.) SZCSM–EüM együttes rendelet tartalmazza a munkahelyi világításra vonatkozó általános előírásokat. A rendelet 8.§ szerint „biztosítani kell a munkahelyeken az egészséges és biztonságos munkavégzéshez elegendő természetes fényt, továbbá a munkavégzés jellegéhez és körülményeihez igazodó mesterséges megvilágítást.“

A munkahelyi világításra vonatkozó általános előírásokat tartalmaz többek közt a munkahelyekre vonatkozó ASR A3.4 német műszaki szabályzat, melynek előírásait ajánlásként mutatjuk be. A világítás tervezésénél Magyarországon az MSZ EN 12464-1 szabványt be is kell tartani, amely a munkahelyek világítási követelményeit határozza meg.

A munkahelyi világításra vonatkozó legfontosabb előírások:

  • A munkahelyeken biztonsági világítást kell biztosítani a munkavállalók védelme érdekében, ha a normál világítás nem működik.

  • A munkaterületeknek a lehető legtöbb napfénnyel kell rendelkezniük, és lehetővé kell tenniük a kilátást a szabadba.

  • A pihenő- és társalgóhelyiségeknek, valamint az étkezdéknek lehetőleg napfényt kell kapniuk.

  • Lehetővé kell tenni, hogy a munkahelyen a fény irányát és a megvilágítást az adott tevékenységhez igazítani lehessen, mind nappali fényben, mind mesterséges megvilágítással.

  • A világítási rendszerek nem veszélyeztethetik a munkavállalók egészségét és biztonságát.

DENIOS hírlevél

Maradjon naprakész, és kapja meg a legfrissebb információkat a munkavédelemről és a munkahelyi biztonságról egyenesen a postaládájába. Iratkozzon fel most az ingyenes hírlevelünkre.

Milyen megvilágítást kell fenntartani a munkahelyen?

Az „egyforma fényt mindenkinek” sajnos nem elegendő megoldás a munkahelyeken. Ennek oka, hogy a munkahelyen szükséges fénymennyiség az egyes vizuális feladatoktól függ. Bár az általános világítás biztosítja a teljes munkaterület egyenletes megvilágítását, nem veszi figyelembe az egyes helyiségrészek vagy munkaállomások világítási igényeit. A munkahelyekre vonatkozó ASR A3.4 német műszaki szabályzat 1. függeléke meghatározza a különböző területeken betartandó minimális megvilágítási értékeket és színvisszaadási indexeket.

Táblázat: Példák a különböző munkaterületek minimális megvilágítási szintjeire (az ASR A3.4 szabályzat 1. mellékletének kivonata):

Munkaterületek, munkahelyek, tevékenységek Megvilágítás lx Színvisszaadási index Ra
Járműforgalom nélküli közlekedési területek és folyosók 50 40
Járműforgalom nélküli közlekedési területek és folyosók a leállók és lépcsők területén 100 40
Járműforgalmú területek és folyosók 150 40
Szállítási és csomagolási területek 300 60
Raktárhelyiségek hasonló vagy nagyméretű tárgyak számára 50 60
Raktárhelyiségek keresési feladatokkal nem azonos típusú tárolt áruk számára 100 60
Raktárhelyiségek olvasási feladatokkal 200 60
Színvizsgálat, ellenőrzés 1000 90
Laboratóriumok, mérőállomások 500 80
Vágás, utómunka, ellenőrzési munkák a vegyipari műanyag- és gumiiparban 750 80
Szerszámok és evőeszközök gyártása fémmegmunkáláshoz és fémfeldolgozáshoz 750 60
Felületkezelés és festés a fémmegmunkálásban és feldolgozásban 750 80
Szerszámkészítés, idom- és szerelvénygyártás, precíziós és mikromechanika a fémmegmunkálásban és -feldolgozásban 1000 80
Festés: Javítás és ellenőrzés az autóiparban 1000 90
Kábel- és huzalgyártás az elektromos iparban 300 80
Tekercsek impregnálása, galvanizálás az elektromos iparban 300 80
Durva szerelési munkák az elektromos iparban, pl. nagy transzformátorok összeszerelése 300 80
Közepesen finom összeszerelési munkák az elektromos iparban, pl. vezérlőpanelek 500 80
Finom összeszerelési munkák az elektromos iparban, pl. telefonok gyártása 750 80
Nagyon finom összeszerelési munkák az elektromos iparban, pl. mérőműszerek 1000 80
Elektronikai műhelyek, tesztelés, beállítás 1500 80
Minőségellenőrzés a famegmunkálásban és -feldolgozásban 1000 90

A munkahely egyetlen pontján sem lehet a megvilágítás az átlagos megvilágítás 0,6-szorosánál kisebb. A legalacsonyabb érték nem lehet a fő vizuális feladat területén.

Ha 500 lux feletti minimális megvilágítási értékeket határoznak meg, ezeket nem feltétlenül a teljes munkahelyen kell elérni, hanem csak a látási feladat szempontjából releváns részterületeken. Részleges területmegvilágítás alkalmazható például különleges vizuális feladat esetén (kis alkatrészekkel való munka, rövid látási időszakok), vagy ha a munkavállalók egyéni látási képességéhez kell igazodni. Itt például kiegészítő gépi világítás vagy munkahelyi világítás alkalmazása javasolt.

Az alábbi infografika példát mutat egy gyárcsarnok különböző világítási követelményeire:

Mit kell tudnom a világítási rendszerek felállításáról, karbantartásáról és szervizeléséről?

A világítási rendszereket célszerű szakemberrel megterveztetni és karbantartani. A világítási rendszer telepítése és az előírt beégési sebesség (elszenesedés) után ellenőrző mérésekkel kell ellenőrizni a jogszabályi előírások betartását. A világítási paraméterekben bekövetkezett változások korrigálása, valamint a szennyeződések és sérülések eltávolítása érdekében is szükséges a rendszeres ellenőrzés és karbantartás.

Mit tehetek a káprázás elkerülése érdekében?

Annak érdekében, hogy a munkavállalókat munka közben ne vakítsák el, olyan lámpatesteket és fényforrásokat kell kiválasztani, amelyek megfelelő megvilágítást biztosítanak a munkaterületeken, és amelyeket a munkahelyen az üzemi körülmények figyelembevételével telepítenek vagy helyeznek el.

Különösen hasznosak a széles körű beállítási és pozícionálási lehetőségeket kínáló lámpák. Webáruházunkban praktikus modelleket talál az irodában, rajzasztalokon vagy műhelyekben történő felszereléshez.

A vakítás elkerülése érdekében az is hasznos lehet, ha csökkentjük a vakító forrás és a környezet közötti fényességkülönbségeket (pl. a világos mennyezetek és falak miatt) és a matt felületek visszaverődését.

Milyen világítás van áramszünet esetén?

Ha az általános világítás nem működik, a vészvilágítás és a mobil kézilámpák segítenek elkerülni az akut veszélyhelyzeteket. Az A munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről szóló 3/2002. (II. 8.) SZCSM–EüM együttes rendelet értelmében Ön köteles lehet megfelelő vészvilágítást felszerelni. A tartalékvilágítás tervezése során az MSZ EN 1838 és a MSZ EN 13032-3 szabványok előírásait is figyelembe kell venni.

Szójegyzék – Minden a munkahelyi fényről

Az alábbiakban röviden meghatározzuk a legfontosabb világítástechnikai fogalmakat.

Színvisszaadási index (Ra)

A színvisszaadási index Ra (CRI) a lámpatest és a természetes napfény színvisszaadása közötti különbséget jelzi. A természetes fény színvisszaadási indexe 100 Ra (maximális érték). Ha tehát egy lámpatestnek 100 Ra indexértéke van, akkor a színvisszaadás megfelel a természetes nappali fénynek.

Színhőmérséklet (Kelvin)

A fényforrás fényszínét Kelvinben (K) adják meg. Minél magasabb a Kelvin-érték, annál „hidegebbnek” érzékeljük a fényt. A színhőmérséklet különbözőképpen hat az emberekre: Míg például a meleg fehér fényt pihentetőnek érzékelik, addig a nappali fehér fény teljesítményfokozó hatású, mivel az emberi bioritmus aktiválódik.

Ez érvényes:

Fény színe Kelvin (K)
Meleg fehér szín < 3300
Semleges fehér szín 3300 - 5300
Nappali fény fehér > 5300

Mesterséges világítás

A mesterséges fény olyan fény, amelyet mesterséges fényforrások állítanak elő, ellentétben a nappali fénnyel, amely természetes fényforrásnak számít.

LED – Light Emitting Diode/Fénykibocsátó dióda

A fénykibocsátó diódák, vagy röviden LED-ek az elektrolumineszcencia elvén alapulnak, és hosszú élettartamuk, valamint alacsony környezeti hatásuk jellemzi őket.

A világítás egy vállalat energiafogyasztásának akár 50 százalékát is kiteheti. A megfelelő új fényforrások keresésekor ezért fontos, hogy az ár mellett az energiahatékonyságot is figyelembe vegyük. Ez nemcsak a környezetet, hanem hosszú távon a pénztárcáját is kíméli.

Fényáram (Lumen)

A lumen a fényáram - a fényforrások által látható fény formájában kibocsátott sugárzás - mértékegysége. Minél nagyobb a fényáram, azaz a lumen értéke, annál fényesebb a fényforrás. A fényáram a fényforrás által a helyiségbe minden irányban kibocsátott teljes látható sugárzást jelenti.

A különböző típusú fényforrások között azonban vannak különbségek:

  • A hagyományos fénycsövek egyenletesen sugározzák a fényt minden irányba. Itt reflektorokat kell használni, hogy a fényáramot a kívánt irányba irányítsák, ami fényerőveszteséggel jár.

  • A LED-ek esetében erre nincs szükség, mivel a fényáramuk természetesen csak egy irányba sugárzik. A LED-es fényforrások ezért ténylegesen fényesebbek, mint az azonos lumenértékkel rendelkező hagyományos fénycsövek.

Fényerősség (Lux)

A megvilágítás (lux) az alapja azoknak a szabványoknak és irányelveknek, amelyeket a munkahelyek megfelelő megvilágításához be kell tartani. Azt jelzi, hogy mennyi fény esik ténylegesen a munkafelületre - függetlenül a lámpatest fényáramértékétől.

Egy luxméterrel ellenőrizheti, hogy elérte-e a szükséges megvilágítási szintet az üzemében.

Teljesítmény (WATT)

A watt (W) a teljesítményt, azaz a fényforrás időegységre vetített energiafogyasztását jelenti. Mivel azonban például a LED-lámpák egy wattból több lumen fényerőt hoznak ki, mint a hagyományos izzók, a fényáramot is figyelembe kell venni a fényforrás energiafogyasztásának besorolásához.

Fényforrás
Izzó teljesítménye 25W 40W 60W 100W
Fényerősség 249lm 470lm 806lm 1521lm
Teljesítmény LED 4W 6-8W 12W 17W

Optimális megvilágítás a munkahelyen - a termelékenység és a jólét döntő tényezője

A jó megvilágítás a munkahelyen fontos a munkavállalók egészsége, jólléte és biztonsága szempontjából. A helytelen megvilágítás balesetekhez, egészségügyi problémákhoz és teljesítménycsökkenéshez vezethet. A munkáltató felelős a világításért a munkahelyi egészségvédelemről és biztonságról szóló törvénynek megfelelően, és meg kell felelnie a munkahelyi rendelet és más irányelvek és előírások követelményeinek. A megvilágítást az egyes vizuális feladatokhoz kell igazítani. A nappali fény kedvező, de sok esetben további mesterséges megvilágításra van szükség.

Szívesen adunk Önnek tanácsot!

Akár telefonon, e-mailben, vagy személyesen a telephelyén - örömmel segítünk és tanácsot adunk Önnek. Lépjen kapcsolatba velünk!

Ingyenes szaktanácsadás 06 96 800 147

További érdekes cikkek

Tölt…
i

Az ezen az oldalon található szakmai információkat gondosan, legjobb tudásunk és meggyőződésünk szerint állítottuk össze. A DENIOS GmbH mindazonáltal semmiféle garanciát vagy felelősséget nem vállal, legyen az akár szerződéses, kártérítéses, akár bármilyen más módon, az aktualitás, a teljesség és a helytállóság szempontjából - sem az olvasóval, sem harmadik féllel szemben. Az információ és a tartalom saját vagy harmadik fél céljaira történő felhasználása ezért saját felelősségére történik. A helyi és a jelenleg hatályos jogszabályok betartandóak.

Bejelentkezés
Szívesen adunk önnek tanácsot!

Hívjon minket, küldjön e-mailt: info@denios.hu, vagy töltse ki az űrlapot, és mi a lehető leghamarabb válaszolunk Önnek.

H – Cs: 8:00 – 17:00 | P 8:00 – 14:00