DENIOS GmbH Magyarországi Közvetlen Kereskedelmi Képviselete
Sarkantyú köz 5.
9021 Győr

Tel.: 06 96 800 147
Fax:  +43 6225-20533-44
E-mail: info@denios.hu
Internet: www.denios.hu

Bevezetés a robbanásvédelembe (EX-védelem)

A robbanásvédelem (más néven Ex-védelem) minden iparágban gyorsan kérdéssé válhat: Ennek oka, hogy számos, naponta kezelt veszélyes anyag megfelelő veszélyforrást rejt magában. Tudjon meg mindent, amit tudnia kell a robbanásvédelemmel kapcsolatos teendők megkezdéséhez: Irányelvek, intézkedések, robbanásveszélyes zónákba való besorolás és még sok más: robbanásvédelmi szakértőnk szívesen válaszol a kérdéseire ebben az interjúban.

Szakértői interjú a robbanásvédelem témájában

Melyek a gyakori hibaforrások a robbanásvédelemmel kapcsolatban? Milyen irányelveket és üzemeltetői kötelezettségeket kell figyelembe venni? És mit kell figyelembe venni a robbanásvédelmi zónák kategorizálásakor? Bastian Bröhenhorst a DENIOS robbanásvédelmi szakértője, és ebben az interjúban válaszol ezekre és más gyakran feltett kérdésekre. Nézze meg most a videót, vagy olvassa el a teljes interjút a robbanásvédelemről az alábbiakban.

Bröhenhorst Úr, hol vannak a bizonytalanságok a robbanásvédelemmel kapcsolatban?

A robbanásvédelem nagyon fontos szempontja az emberek félelmeinek eloszlatása. Nem a normális, kisebb ipari balesetekről van szó, mint például egy késsel okozott vágás. Abban a pillanatban, amikor robbanás történik, a lehetséges következmények pusztítóak, és akár halálhoz is vezethetnek. Ezért az emberek gyakran annyira félnek, hogy nem foglalkoznak aktívan a kérdéssel. A robbanásvédelem témája egyik emberről a másikra száll, és senki sem akarja alaposan megvizsgálni. Ez viszont magas kockázatokat eredményez. Pedig elegendő iránymutatás, segítség és szakértő áll rendelkezésre ahhoz, hogy biztonságosan végigvezesse Önt ezen a problémán.

Hogyan következik be a robbanás?

A „robbanási háromszög” szerint (lásd az ábrát) robbanás akkor következik be, ha három komponens van jelen: Oxigén, egy gyúlékony anyag és egy gyújtóforrás. Ha egy gyújtószikra oxigén és gyúlékony anyag (gázok vagy por) keverékét éri, robbanás következik be.

Az oxigén és a gyúlékony anyag keverési aránya itt nagyon fontos. Ha túl sok az oxigén és nagyon kevés a gyúlékony anyag, nem lesz robbanás, mert a gyúlékony anyag koncentrációja túl alacsony. Ezzel szemben, ha a levegő teljesen telített az éghető anyaggal, és nincs benne oxigén, szintén nem lesz robbanás. Ezt nevezzük alsó és felső robbanási határértéknek. A keverési arányt a robbanás megelőzésére is lehet használni. Ez azt jelenti, hogy vagy gondoskodik arról, hogy sok oxigén legyen, vagy arról, hogy a gyúlékony anyag túltelített legyen.

Milyen irányelveket kell betartani a robbanásvédelemhez?

Kezdjük a mi szemszögünkből, a gyártó és a forgalmazó szemszögéből: Fontos alapot jelent az Európai Unióban harmonizált ATEX termékirányelv 2014/34/EU. Ez az ATEX termékirányelv meghatározza, hogy a termékeket hogyan kell megtervezni és fejleszteni, hogy azok robbanásveszélyes környezetben is használhatók legyenek. Az ATEX témája mélyen beépült a folyamatainkba, különösen a fejlesztés területén. Ez azt jelenti, hogy már az első tervezetek készítésekor - sőt, még korábban - elkezdünk vele foglalkozni. Még a specifikációk kidolgozása közben beszélünk a termékmenedzserünkkel és az értékesítési osztállyal, és megkérdezzük, hogy az új terméket kell-e veszélyes területekre tervezni. Ekkor az embereink már pontosan tudják, hogy mit csinálnak, és mire kell figyelniük a tervezésnél. Segítségül sablonokat készítettünk, mondhatni egy ellenőrző listát, amelyet végigveszünk. Nagyon fontos, hogy a folyamat részeként elemezzük a gyújtóforrásokat is. Más szóval, szisztematikusan ellenőrizzük, hogy a termékünknek van-e gyújtóforrása. Ehhez is számos sablon áll rendelkezésre. Ha ezt strukturáltan végezzük, akkor nagyon biztosak lehetünk abban, hogy a termék nem generál gyújtószikrát.

De ez volt az a terület, ami aggaszt minket. A másik oldalon lévő ügyfél számára is érdekes. Itt van az 1999/92/EK ATEX üzemeltetési irányelv. Elsősorban az üzemeltető felelős a robbanásvédelmi dokumentum elkészítéséért. Ez többek között azt jelenti, hogy kockázatértékelést kell végeznie. Ellenőriznie kell, hogy hol használják a terméket, mi történhet ott, kik tartózkodnak ezen a területen, és mennyire képzettek ezek az emberek. Az üzemeltető tehát elkészíti a robbanásvédelmi dokumentumot, elvégzi a kockázatértékelést, és - ami különösen fontos - ennek alapján mérlegeli a védelmi koncepciót. Mit tehet annak érdekében, hogy a munkavállalók és a felhasználók védve legyenek a robbanásoktól? Ezt is fel kell sorolni a robbanásvédelmi dokumentumban.

Milyen intézkedéseket lehet tenni a robbanásvédelem érdekében?

Három lépést kell követni::

1. Lépés:

Biztosítania kell, hogy ne legyen robbanásveszélyes légkör. Más szóval, úgy kell befolyásolni az oxigén és az üzemanyag keverési arányát, hogy ne következhessen be robbanás. Azt is el kell azonban mondani, hogy ez az első lépés egyben a legnehezebb is. Amikor veszélyes anyagokat tárolok, akkor azért tárolom őket, mert szükségem van rájuk. És akkor automatikusan robbanásveszélyes légkör jön létre. Ez azt jelenti, hogy talán biztosítani lehet, hogy a keverési arány megváltozzon. Mi ezt a helyiségrendszereinkben például úgy tesszük, hogy műszaki szellőztetést építünk be.

2. Lépés:

A következő lépés a gyújtóforrás működésbe lépésének megakadályozása lenne. Ez azt jelenti, hogy ha robbanásveszélyes légkör van, de nincs gyújtóforrás, akkor egyelőre semmi sem történhet.

3. Lépés:

Ha ez nem működik, a harmadik lépés a robbanás veszélytelen szintre való korlátozása lenne. Ez már nagyon speciális, és valószínűleg nem mindenki fog tudni vele rögtön kezdeni valamit. Erre példa lenne a nyomáscsökkentés témája. Van egy helyiségrendszer és benne robbanásveszélyes légkör. Tehát ott egyszer történhet valami. Ilyenkor nyomáscsökkentő csappantyúkat használunk, hogy a robbanás nyomása egy irányba csökkenjen. Ezeket a nyomáscsökkentő csappantyúkat a helyiségrendszerek tetején helyezzük el, ahol általában senkinek sem eshet baja. Ezzel szemben, ha ezek a nyomáscsökkentő csappantyúk nem léteznének, a leggyengébb láncszem talán az ajtó lenne. Ha az ajtó robbanás esetén felszakadna, a helyiségben tartózkodó emberek rendkívüli veszélyben lennének. Ezért fontos intézkedés lehet egy nyomáscsökkentő csappantyú felszerelése a tetőterületen.

Tehát át kell gondolni, hogy mely utak lehetségesek és ésszerűek. Ismét a három pont: Először is próbálja megakadályozni a robbanásveszélyes légkör kialakulását. Másodszor, próbálja meg elkerülni a hatékony gyújtóforrásokat. És harmadszor, ha az első két pont valóban egyáltalán nem akadályozható meg, akkor próbálja meg a robbanást ártalmatlan szintre csökkenteni vagy korlátozni.

Mit kell tudni a robbanásveszélyes térségek zónabesorolásáról?

Az ATEX területén fontos szerepet játszik a zónabesorolás fogalma. A zónába besorolás azt jelenti, hogy felmérik és osztályozzák azt a területet, ahol robbanásveszélyes légkör fordulhat elő. Ezt három különböző robbanásveszélyes zónára osztják. Ezek a következőképpen vannak kategorizálva: A 0. zóna közvetlenül a veszélyes anyag azon területén található, ahol robbanásveszélyes légkör uralkodik. Az 1. zóna a környező területen található. A 2. zóna a környező területen és valamivel távolabb helyezkedik el. Az időbeli szempontot is figyelembe kell venni.

Példaként egy bizonyos mennyiségű folyadékkal töltött hordó szolgál, amely felett robbanásveszélyes légkör alakult ki. A 0. zóna közvetlenül a folyadék feletti hordóban lenne. A robbanásveszélyes légkör itt gyakran vagy állandóan jelen van. Az 1. zónában, a kissé kevésbé robbanásveszélyes zónában a normál működés során alkalmanként robbanásveszélyes légkör fordul elő. Szándékosan mondom, hogy normál üzemben, mert előfordulhatnak olyan események is, amelyeket az üzemeltetőnek külön figyelembe kell vennie. A 2. zónában a robbanásveszélyes légkör normál működés során általában csak ritkán és rövid ideig fordul elő.

A robbanásveszélyes zónák részletes magyarázatát az ATEX jelölésekről szóló cikkünkben találja.

Mit kell figyelembe vennie, amikor robbanásveszélyes területekre szánt termékeket vásárol?

A jelölés nagyon fontos ebben az összefüggésben. Három robbanásveszélyes zóna van: 0, 1 és 2 - miért is kategorizálom őket? Egyértelműen azért, mert a termékeket nem mindig a legmagasabb robbanásveszélyes zónára tervezik. A felhasználók gyakran azt gondolják, hogy a termékek csak akkor használhatók robbanásveszélyes területeken, ha fel vannak címkézve. Ez nem így van. Nem minden terméket kell címkével ellátni. Csak az ATEX irányelv hatálya alá tartozó termékeket kell címkézni. Ez többek között akkor érvényes, ha a termékek potenciális gyújtóforrással rendelkeznek, amely tényleges gyújtóforrássá válhat. Ha a termék nem rendelkezik ilyen gyújtóforrással, akkor semmi sem történhet, ha robbanásveszélyes zónában használják. Ezért a terméket ebben az esetben nem kell címkézni.

A felhasználókat mindig elbizonytalanítja, ha egy terméken nincs címke. A címkézés nélküli termék vagy nem alkalmas a robbanásveszélyes területeken való használatra, vagy egyáltalán nem kell címkézni, mert nem képes robbanásveszélyes légkört gyújtani, vagy nem tartozik az ATEX irányelv hatálya alá. Csak abban az esetben, ha egy potenciálisan hatékony gyújtóforrással rendelkező terméket robbanásveszélyes légkörben való használatra terveztek, akkor kell azt címkével ellátni, amely pontosan leírja azt a robbanásveszélyes zónát, amelyben használható. Ezért nagyon fontos a forgalmazó és az üzemeltető közötti tudáscsere és kommunikáció. Az üzemeltető pontosan tudja, hogy hol akarja használni a terméket, mi pedig gyártóként ennek megfelelően tudunk neki tanácsot adni, hogy mely termékek alkalmasak az alkalmazásához.

GyIK - Gyakran ismételt kérdések

Itt talál válaszokat a robbanásvédelemmel kapcsolatos gyakran feltett kérdésekre.

Mit jelent a robbanásvédelem?

A robbanásvédelem egy sor olyan intézkedés, amelyet a robbanásveszély minimalizálása érdekében hoznak olyan környezetben, ahol gyúlékony gázok, gyúlékony folyadékok, például festékek vagy oldószerek és ezek gőzei, ködök vagy porok vannak jelen. A cél a munkavállalók és a vállalat berendezéseinek védelme. A robbanásvédelem különösen fontos az olyan ipari ágazatokban, mint a vegyipar, az olaj- és gázipar, a finomítók, a gyógyszeripar, a bányászat és más olyan területek, ahol robbanásveszélyes légkör fordulhat elő.

Milyen robbanásveszélyes zónák vannak?

A robbanásvédelmi zónákat, más néven robbanásveszélyes légköröket az ATEX irányelvek szerint három kategóriába (ATEX-zónák) sorolják: 0, 1 és 2 robbanásveszélyes zónák.

  • 0. robbanásveszélyes zóna: Ebben a zónában folyamatosan vagy hosszú ideig robbanásveszélyes légkör van jelen, pl. gázok, gőzök vagy ködök miatt. Ez a légkör előfordulhat normál működés közben vagy alkalmanként. A 0. zónában folyamatosan vagy hosszú ideig robbanásveszélyes keverékek vannak jelen, ezért különleges óvintézkedéseket kell tenni.

  • 1. robbanásveszélyes zóna: Ebben a zónában normál üzemmódban alkalmanként robbanásveszélyes légkör fordul elő. A 0. zónához képest a robbanásveszélyes légkör ritkábban és rövidebb ideig van jelen. Ezek olyan területek, ahol normál üzemi körülmények között veszélyes légkör keletkezhet, például szivárgás vagy meghibásodás esetén.

  • 2. robbanásveszélyes zóna: Ebben a zónában a robbanásveszélyes légkör ritkán és általában csak rövid ideig fordul elő. Általában olyan területekről van szó, ahol normál üzemi körülmények között nem vagy csak rövid ideig kell robbanásveszélyes légkörrel számolni.

A robbanásveszélyes zónákba való besorolás nagy jelentőséggel bír, mivel megkönnyíti a megfelelő termékek és berendezések kiválasztását és használatát robbanásveszélyes légkörben.

A robbanásvédelemhez kötelező a zónabesorolás?

Nem, a zónák besorolása nem kötelező, csak opcionális.

Melyik törvény szabályozza a robbanásvédelmet?

A robbanásvédelem területén különböző jogi előírások léteznek, amelyek országonként és régiónként eltérőek lehetnek. A legfontosabb nemzetközi és európai irányelvek és szabványok közé tartozik az 2014/34/EU irányelv (ATEX 114 termékirányelv), az 1999/92/EK irányelv (ATEX 137 üzemeltetői irányelv) a IECEx nemzetközi tanúsítási rendszer, az USA NFPA szabványai és NEC szabályzata, valamint a német TRGS 720 és TRBS 2152 műszaki szabályzatok.

Az uniós irányelvek magyar jogba való átültetése az üzemeltetői irányelv esetében a potenciálisan robbanásveszélyes környezetben levő munkahelyek minimális munkavédelmi követelményeiről szóló rendelet (3/2003. (III. 11.) FMM–ESZCSM együttes rendelet), a termékirányelv esetében pedig a a potenciálisan robbanásveszélyes környezetben történő alkalmazásra szánt berendezések és védelmi rendszerek vizsgálatáról és tanúsításáról szóló rendelet (35/2016. (IX. 27.) NGM rendelet) révén valósul meg.

Magyarországon robbanásvédelem jogszabályi követelményeit teljesítő műszaki megoldásokat az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM r. (OTSZ) és a tűzvédelmi műszaki irányelv (TvMI 13.4) foglalja össze.

Mikor van szükség robbanásvédelmi dokumentumra?

Az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet és a TvMI 13.4 szerint a vállalatoknak úgynevezett „robbanásvédelmi dokumentációt” kell készíteniük, ha a robbanásveszély mértéke kockázatot jelent, azaz robbanásveszélyes keverékek keletkezhetnek, vagy azok a megelőző intézkedések ellenére jelen vannak. A robbanásvédelmi tervfejezet alapján igazolható a tervezett technológia biztonságos üzemeltetése, továbbá ez biztosítja a robbanásvédelemmel kapcsolatos követelmények teljesülését és a teljes létesítményre vagy technológiai rendszerre vonatkozó robbanás elleni védelmi koncepciót. A robbanásvédelmi tervdokumentációt a létesítmény kiviteli tervezése során, a kivitelezés során és üzemelés közben is felül kell vizsgálni.

Mi az elsődleges és másodlagos robbanásvédelem?

Az elsődleges robbanásvédelem a robbanások megelőzését célzó intézkedésekre utal, amelyek a potenciális gyújtóforrások kiküszöbölésével vagy minimalizálásával valósulnak meg. A másodlagos robbanásvédelem célja a robbanás hatásainak korlátozása, valamint az emberek és rendszerek biztonságának biztosítása.

Milyen információkat tartalmaz a robbanásvédelmi dokumentum?

A robbanásvédelmi dokumentum különböző részleteket és információkat tartalmaz, amelyek a robbanásveszélyes légkörök biztonságos kezelése szempontjából fontosak. A robbanásvédelmi dokumentum tipikus tartalma a következő:

  • A működés általános ismertetése

  • A robbanásveszély értékelése

  • Robbanásveszélyes zónákba való besorolás

  • A potenciális gyújtóforrások azonosítása

  • Elsődleges robbanásvédelmi intézkedések

  • Másodlagos robbanásvédelmi intézkedések

  • Felügyelet és karbantartás

  • Képzés és útmutatás

Robbanásvédelem: a potenciális veszélyek felismerése és a biztonság garantálása

A robbanásvédelem minden iparágban fontos téma, mivel a veszélyes anyagok jelentős potenciális veszélyeket rejtenek magukban. Fontos, hogy eloszlassuk az ettől való félelmet, és aktívan foglalkozzunk a munkavállalók és a berendezések védelmére vonatkozó irányelvekkel és intézkedésekkel. A robbanásvédelemben kulcsszerepet játszik a robbanásveszélyes zónákba való besorolás, a vonatkozó irányelvek betartása és a megfelelő termékek kiválasztása. Az olyan megelőző intézkedések, mint a keverési arányok befolyásolása, a gyújtóforrások elkerülése és a robbanások megfékezése jelentősen növelhetik a biztonságot.

Szívesen adunk Önnek tanácsot!

Akár telefonon, e-mailben, vagy személyesen a telephelyén - örömmel segítünk és tanácsot adunk Önnek. Lépjen kapcsolatba velünk!

Ingyenes szaktanácsadás 06 96 800 147

Témához kapcsolódó bejegyzések

Tölt…
i

Az ezen az oldalon található szakmai információkat gondosan, legjobb tudásunk és meggyőződésünk szerint állítottuk össze. A DENIOS GmbH mindazonáltal semmiféle garanciát vagy felelősséget nem vállal, legyen az akár szerződéses, kártérítéses, akár bármilyen más módon, az aktualitás, a teljesség és a helytállóság szempontjából - sem az olvasóval, sem harmadik féllel szemben. Az információ és a tartalom saját vagy harmadik fél céljaira történő felhasználása ezért saját felelősségére történik. A helyi és a jelenleg hatályos jogszabályok betartandóak.

Menü
Bejelentkezés
Az Ön kosaraHozzáadva a kosárhoz
A kosárhoz
Szívesen adunk önnek tanácsot!

Hívjon minket, küldjön e-mailt: info@denios.hu, vagy töltse ki az űrlapot, és mi a lehető leghamarabb válaszolunk Önnek.

H – Cs: 8:00 – 17:00 | P 8:00 – 14:00

Használja ki a Blue Week Akciónk 12%-os kedvezményét 2024 december 3-ig, amely majdnem minden termékünkre érvényes!